Soğuk havalarda daha duyarlı olunmalı

13 Ocak 2021 17:00

Bir süreden beri mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, son günlerde yerinin yağışlı ve soğuk bir havaya bıraktı.  Geçtiğimiz yıllara oranla kar yağışının şimdiye kadar yalnızca yüksek kesimlerde görülmesi, kar yağışına olan özlemi de arttırmış görünüyor. Soğuk havalarda sağlığa da daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Sağlık olmadan takdir edersiniz ki hiçbir şeyin önemi ve kıymeti de olmuyor.Bazı kimseler sağlıklı olduğu zaman değil de daha çok sağlık konusunda bir sorunla karşılaştığında sağlığının kıymetini daha iyi anlamaktadır.

 Sağlığımıza her yaşta dikkat etmeli, vücudumuz için faydalı olan besinleri alarak, hastalıklara karşı vücudumuzun direncini koruyabilmeliyiz. Bu konuda ise dengeli ve yeterli beslenme ön plana çıkmaktadır. Sağlıklı bir vücut için tavsiye edilen spor ise bazıları için başlamak istenip, bir türlü başlayamadığı ama sağlıklı bir vücut için gerekli olarak gösteriliyor. Dinlenmiş bir vücut ise insanın bir sonraki güne daha zinde başlamasında önemli rol oynuyor. Sağlığın değerini iyi bilmeli ve sağlıklı bir ömür için mümkün olduğunca stresten uzak durabilmeliyiz.

Sağlıktan konu açılmışken dikkat çekmek istediğim bir başka husus ise kan bağışı. Kan bağışının büyük önem taşıdığı günümüzde, kan bağışı kampanyaları düzenleniyor.Gerek toplumsal, gerekse kişisel olarak sağlık açısından büyük önem taşıyan kan bağışına ilçemiz halkıda büyük ilgi gösteriyor. Kan bağışında bulunarak, kan bekleyen hastalara yardım etmekle birlikte, kendi sağlığımız içinde önemli bir katkıda bulunmuş oluyoruz. Kan bağışında bulunularak, birçok kimsenin hayatı da kurtarılmış oluyor. Kan bağışında bulunarak hiç tanımadığınız insanlara derman olabilir, aynı zamanda kendisağlığınızı da koruyabilirsiniz.Bağışlanan kanın çok büyük öneme sahip olduğunu bilen vatandaşlar, ilçemizde bugüne kadar açılan kan bağışı stantlarına gerekli ilgiyi göstererek destek olmaya devam ediyor. Toplum sağlığını ilgilendiren bir diğer hususun ise bazı kimselerin çöplerini sokak köşelerine veya boş alanlara bırakması olarak görüyorum.

Yağmur yağışının gerek barajlara olan faydası, gerekse tarım alanlarına olan katkısı elbette biliniyor. Bununla birlikte günlük hayatta karşılaşılan bazı olumsuzluklar, bazı bireylerin yağışlı havalarda gereken duyarlılığı göstermediğini de gözler önüne seriyor. Yağmur yağışının olduğu günlerde araç sürücülerinin özellikle yayaların olduğu yerlerde daha özenle davranması da önem taşıyor. Şehir merkezinde dar sokakların bulunması, yolun kenarına biriken suların araçların hızlı geçmesiyle yayaların üzerine sıçraması hiçte hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Bazı araç sürücülerinin bir konuda daha duyarsızlığını görebilmek mümkün oluyor. O da özellikle şehir merkezinde, yağışlı havalarda yolun karşısına geçmeye çalışan ve yağmurda ıslanan yayaların, adeta araç sürücülerinin gözlerinin içine bakarak yol istemesi. Bu konuda yayaların hakkını gözeten ve duyarlı hareket eden sürücüler olduğu gibi, tam tersine davranan sürücüleri de görebiliyoruz. Bu konuda gereken duyarlılığın artmasını temenni ediyoruz.

 

Soğuk havalarda sokak hayvanlarının da unutulmaması gerektiğini düşünüyorum. Sokak hayvanlarının aç kalmasını önlemek adına ilçemizde birçok noktaya mama ve su bulunabilecek araçlar konuldu. Ev veya işyerlerinin önlerine konulacak bir kap su, yemek veya mama ile onlara yardımda bulunabiliriz.

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X