Soğuk havalar ticareti etkiledi

05 Aralık 2016 14:22

Ülkemizin büyük bölümünde etkili olan soğuk ve yağışlı hava, son günlerde ilçemizde de etkisi göstermeye başladı. Her ne kadar ilçemize beklenen kar yağışı olmasa da, özellikle hafta sonunu güzel havalarda dışarıda geçiren Gölcüklülerin büyük bir kısmı geçtiğimiz hafta sonunu evlerinde geçirmeyi tercih etti.

Soğuk havalardan en çok etkilenenlerin başında ise ilçemizde ve beldelerinde ticaretle uğraşan esnaflar geldi. Havaların güzel olduğu dönemlerde bile, vatandaşların sosyal etkinliklerin daha fazla olduğu İzmit’i tercih ettiğini belirten esnaflar, soğuk havaların işlerinde belirli bir durgunluğa yol açtığını belirtiyor.

Gölcük’te soğuk havayla birlikte dışarıda bulunan insan sayısında azalma gözlenirken, aynı durumla Değirmendere’de de karşılaşmak mümkün olabiliyor. Yaz aylarında gerek ilçemizden, gerekse ilçe dışından çok sayıda misafiri konuk eden Değirmendere’deki esnafların bir kısmı da, soğuk havalardan dolayı oluşan sessizlikten şikayetçi görünüyor.

Cumartesi günleri Değirmendere’de kurulan semt pazarı bir nebze olsun ticari anlamda katkıda bulunurken, yine de pazarda alışveriş için gelen vatandaşların sayısında da geçtiğimiz haftalara oranla büyük azalış göze çarpıyordu. Fakat buna rağmen cumartesi pazarında eskiye göre değişmeyen bir şey vardı ki, o da trafik yoğunluğu ve bazı duyarsız araç sürücülerinin araçlarını hatalı park etmeleri.

Özelikle Başkomutan Caddesi’nde her hafta yaşanan bu sorun, bu hafta da devam etti. Bu caddede bulunan banka ATM’lerinin olduğu kısımda bırakın araçları, yayalar dahi bazı durumlarda hatalı araç parklarından dolayı yolun karşısına geçmekte zorlanabiliyorlar. Değirmendere’nin birçok noktasında dar olan yaya kaldırımlarıyla birlikte, birde bazı araç sürücülerinin araçlarını gelişigüzel park etmesi oluşan yoğunlukta etkili oluyor.

Sıcak havalara göre, kışın daha az insanın dışarı çıkması doğal fakat soğuk havalarda ilçemizde düzenlenecek olan sosyal etkinlikler, daha fazla Gölcüklünün dışarı çıkmasına imkan sağlayacak, bu durum ilçemizdeki ve bağlı beldelerindeki ticari hareketliliğe de olumlu katkılar sunacaktır.

Kurslarla meslek sahibi olunuyor

İlçemizde dönem içerisinde vermiş olduğu kurslarla çok sayıda vatandaşın ilgi gösterdiği Gölcük Halk Eğitim Merkezi’nde yeni kurs açılışları devam ediyor. 2015-2016 eğitim ve öğretim döneminde kurslara katılım oranında Avrupa standartlarının üzerinde bir başarı yakalayan Halk Eğitim Merkezi, bu yılda aynı başarıyı tekrar edeceğe benziyor.

Yeni dönemde açılan kurslara hasta kabul ve kalorifer ateşçiliği kurslarını da ekleyen merkezde, katılım oranının fazla olması dikkat çekiyor. Halk Eğitim Merkezi’nde geçtiğimiz dönemlerde verilen kurslar sonunda kurs bitirme sertifikalarını alan kursiyerler aynı zamanda meslek sahibi olabiliyor.  

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X