Soğuk hava ve ticaret

17 Ocak 2018 12:49

Ülkemizin büyük bölümünde etkili olan soğuk hava, son günlerde ilçemizde de etkisini oldukça fazla hissettirmeye başladı. Dün biraz daha fazla yüzünü gösteren güneşli hava, hafta sonunda vatandaşlara kış mevsimini hatırlattı. Geçtiğimiz yıl bugünlerde ilçemizde görülen kar yağışı, bu yıl her ne kadar olmasa da, özellikle hafta sonunun da yağışlı olması Gölcüklülerin büyük bir kısmını evinde geçirmeyi tercih ettiğini gösteriyordu. Çünkü ilçe merkezinde soğuk ve yağışlı hava ile birlikte beklenen yoğunluk olmadığı gibi, büyük boşluklarda göze çarpıyordu.

 Soğuk havalardan en çok etkilenenlerin başında ise ilçemizde ve beldelerinde ticaretle uğraşan esnaflar oldu. Havaların güzel olduğu dönemlerde bile, vatandaşların alışveriş merkezlerinin daha fazla olduğu İzmit’i tercih ettiğini ifade eden esnaflar, havaların soğuması ile birlikte ilçemizde ticarette belirli bir durgunluğun görüldüğünü belirtiyor. Soğuk havayla birlikte dışarıda bulunan insan sayısında azalma gözlenirken, aynı durumla yalnızca ilçe merkezinde değil, Değirmendere’de de karşılaşmak mümkün olabiliyor. Yaz aylarında gerek ilçemizden, gerekse ilçe dışından çok sayıda misafiri konuk eden Değirmendere’deki esnafların bir kısmı da, soğuk havalardan dolayı oluşan sessizlikten şikayetçi görünüyor.

 Değirmendere’de ticaretin en yoğun olarak yaşandığı gün tahmin ediyorum cumartesi günleri olsa gerek. Cumartesi günleri Değirmendere’de kurulan semt pazarı bir nebze olsun ticari hayata katkıda bulunurken, yine de pazarda alışveriş için gelen vatandaşların sayısında da geçtiğimiz haftalara oranla büyük azalış göze çarpıyordu. Semt pazarında eskiye göre değişmeyen bir şey vardı ki, o da trafik yoğunluğu ve bazı duyarsız araç sürücülerinin araçlarını hatalı park etmeleri idi.

 Soğuk havalarda, vatandaşların dışarı çok çıkmamasını doğal karşılamak gerekiyor fakat ilçemizdeki ticari hayatın canlandırılması içinde neler yapılabilir, düşünülmesi gerekiyor. İlçemizde vatandaşların boş zamanlarını ilçemizde geçirmeleri için sosyal etkinliklerin biraz daha arttırılması sanırım en başta gelen çözüm olacaktır. Sosyal hayatın canlanması, ilçe ekonomisine olumlu olarak yansıyacaktır.

 Yalı evlerinde sona gelindi

Gölcük Belediyesi’nin önemli projelerinden olan ve tamamlandığında ilçemizin turizmine büyük katkı sağlayacağını düşündüğüm yalı evlerinin tamamlanmasında artık sona yaklaşılmış görünüyor. Tarihi Yalı evleri projesi kapsamında 12 adet tescilli binanın ve caminin restorasyonu yapılarak, hizmete gireceği günü bekliyordu. Proje ile Değirmendere’nin bir marka olması ile birlikte ilçemizdeki tarih koridoru projesinin de bir ayağı daha tamamlanmış olacak.

 Proje ile kafeler, butik oteller, otantik bahçeler yapılmasının yanında, Değirmendere’de her yıl düzenlenen ve büyük il toplayan Ahşap Heykel Sempozyumu da bu alanda gerçekleştirilebilecek. Ayrıca sempozyumda yapılan ahşap heykellerin sergileneceği alan olarak kullanılacak olan projenin bir an önce hizmete açılması sabırsızlıkla bekleniyor. Son görüntüsüyle dahi, beldeye ayrı bir renk katmış olan yalı evleri, tam olarak faaliyete geçtiğinde, Değirmendere’ye yolu düşen vatandaşların uğrak yerlerinin başında geleceğini düşünüyorum.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X