Sıcak havalarda dikkat etmeli

02 Haziran 2022 15:20
Sıcak havalarda dikkat etmeli

Son günlerde artan hava sıcaklıkları, ilçemizde de kendisini fazlasıyla hissettiriyor. Vatandaşlar sıcak havalara karşı, günün en sıcak olduğu öğle saatlerinde pek fazla dışarı çıkmamaya veya daha çok gölge ve serin yerlerde zamanlarını geçirmeyi tercih ediyor. Bununla birlikte sağlık açısından sıcaklarda su tüketimi de çok fazla önem taşıyor. 

Sağlık açısından öne çıkan diğer konulardan bir tanesi de, ortak olarak kullanılan yerlerde bulunan çöp konteynırlarına çöplerin düzgün bir şekilde atılıp, daha sonra kapağının kapatılmasıdır.

Özellikle sıcak havalarda çöp konteynırlarının kapağının kapatılması, çöplerin ağzının bağlı olması yayılabilecek kötü kokuların önlenmesinde büyük önem taşıyor. Bazı kimseler, çöplerini günün herhangi bir saatinde dışarı rastgele bırakıp, o bölgede kötü kokuların oluşmasına ve görüntü kirliliğine neden olabiliyor. Bu konuda vatandaşların sorumluluk bilinciyle hareket etmesi, toplum sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

İlçe merkezi başta olmak üzere, birçok noktada son dönemler içerisinde yer altı çöp konteynırları yapıldı. Bazı kimseler çöplerinin yer altı çöp konteynırına atmak yerine bu konteynırların hemen yanına bırakıyor. Duyarlı vatandaşlar, yer altı çöp konteynırlarının yanlarına bırakılan çöpleri konteynırlara atıyor fakat çöplerden sızan atık sular, sağlık açısından uygun olmayan durum oluşturuyor. Çevreye bırakılan çöpler görüntü kirliliğine neden olduğu gibi, havaların sıcak olmasıyla birlikte etrafa kötü kokular yayıyor. Vatandaşların bu konuda daha duyarlı davranması, toplum sağlığı açısından önem arz ediyor.

Ekipler tarafından, sivrisineklerin üreyebileceği alanlarda kapsamlı ilaçlama çalışması yapılıyor. İlaçlamaların yanı sıra ekipler, sivrisinek üremesinin engellenmesi için vatandaşların kendi bahçesinde bulunan saksı altlarının, bidon, kova ve teneke gibi kapların dökülmesi gerektiği belirtiyor. Ayrıca sokak hayvanları için bırakılan kaplardaki suların sıklıkla değiştirilmesinin sivrisinek oluşumunu engellemede önemli olduğu belirtiliyor. 

Sıcak havalardan insanlar kadar sokak hayvanları da fazlasıyla etkileniyor. Sıcağın etkisiyle kuruyan su birikintileri veya derelerde su bulamayan sokak hayvanları için evlerimizin veya işyerlerimizin önüne bırakacağımız bir kap su ve yemek, sokak hayvanlarının yaşamlarını sürdürebilmeleri için çok önemli. Bu konuda duyarlılık gösteren esnaflar, işyerlerinin önlerine bıraktıkları su ve mama kaplarıyla örnek davranış sergiliyorlar.

Toplumda yaşayan bireyler olarak çevrenin korunması konusunda örnek olmalı, çevremize sahip çıkmalıyız. Gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak istiyorsak, üzerimize düşenleri yerine getirmek görevimiz olmalıdır. Yaşamış olduğumuz şehir sahil kıyısı olan bir konumda bulunduğundan dolayı, denizimizi de temiz tutamaya özen göstermeliyiz. Çevremizin kirlenmesinin toplumu etkilediğini unutmamak gerekiyor. Toplumda ortak yaşanılan yerde uyulması gereken kurallara uymak, sağlık ve hijyen konularında daha dikkatli davranmanın, vatandaşlar olarak sorumluluğumuz olduğunu unutmamalıyız. Çevre temizliğine önem vermeli ve bu konuda örnek davranışlar sergilenebilmeli. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X