Sıcak havalarda çevre temizliği

11 Haziran 2021 15:20

Havaların ısındığı bu günlerde, çevre temizliğine daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Kapağı kapatılmayan çöp konteynerleri veya etrafa atılan çöpler, yaz aylarında sinek oluşumuna neden olabiliyor.İlçemizin birçok noktasında bulunan mazgallardan etrafa yayılan sineklerin üremesinin önlemek amacıyla çeşitli dönemlerde, ekipler tarafından vektörle mücadelekapsamında çalışmalar yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler, sivrisinek ve karasinek gibi canlıların üremesini engellemek amacıyla tüm ilçelerde çalışmalar gerçekleştiriyor. Ekipler, yapmış oldukları çalışmalarda, sivrisinek ve karasineklerin barındıkları ve üreme kaynakları olan bina bodrumları, rögarlar, yağmur ızgaraları, kapalı kanallar, fosseptik çukurları gibi alanları ilaçlıyor.

 Bahsettiğim gibi yaz aylarında çevre temizliği konusunda daha özenli ve duyarlı davranmak gerekiyor. Fakat buna karşılık, bazı duyarsız kimselerin etrafa çöplerini attığını görebilmek maalesef mümkün olabiliyor. Havaların ısınması ile birlikte vatandaşlar parklarda, yeşil alanlarda veya sahil kesimlerinde daha fazla zaman geçirebiliyor. Bu alanlarda çevrenin temiz kalması için gereken çöp kutuları olmasına rağmen, bazı duyarsız kimselerin bunu görmezden gelip kullanmış olduğu alanı, kötü bir şekilde bırakması, hiçte iyi bir görüntü oluşturmuyor.

 İlçemizde son yıllarda gerek saatli çöp uygulamasının olduğu yerlerde gerekse birçok mahallede, yeraltı çöp konteynerleri yapıldı. Yeraltı çöp konteynırlarının olduğu yerlerde dahi, çöp konteynırına çöpünü atmaktan imtina eden bazı kimseler, yeraltı çöp konteynırının yanına çöpünü bırakarak gidebiliyor.Bu şekilde çöpleri gördüğümde merakta etmiyor değilim, bir kimse neden böyle davranır diye. Öyle ya, orada yeraltı çöp konteynırı dururken çöpleri yanına bırakmak olacak iş değil.

 Çevre temizliği denildiğinde nedense herkes bir başkasından bekliyor. Gölcük’te mahallelerde birçok noktada çöp konteynerleri, cadde ve sokaklarda ise çöp kutuları bulunuyor. Fakat buna bağlı olarak bazı vatandaşlar temizlik konusunda çevresine karşı gereken duyarlılığı göstermiyor. Bazı kimseler, elindeki çöpü çöp konteynerine atar fakat konteynerin kapağını kapatmaz. Bazen boş bulduğu bir alana çöpünü atar. Çünkü bu kimseler için en yakın ve kestirme yol budur. Hal böyle olduğunda çöplerin etrafında pis koku, artan sinek ve çeşitli haşereler olarak geri dönüyor. Bunun karşısında çevresine duyarlı vatandaşlar ise diğer umursamaz insanların yaptıklarını hiçte hak etmiyor.

 Temizlik aslında çok geniş bir yelpazedir. Evimizin temizliği, binamızın, yaşadığımız sokağın, mahallemizin ve şehrin temizliği. Temizlik çevreye karşı duyarlı olmayı gerektirir. Yani ortak yaşanılan yerleri sadece bizim kullanmadığımız, başkalarının da kullandığını bilerek hareket etmektir.Daha temiz bir Gölcük’te yaşamak istiyorsak öncellikle temizliğe kendi evimizin önünden başlamalıyız. Çöpleri, köşe başlarına veya olur olmaz yerlere bırakmak yerine birkaç adım fazla atıp, çöp konteynırına atmak sorunun çözümünde etkili olacaktır.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X