Seramik sempozyumu

09 Mayıs 2018 13:40

İlçemizde geçtiğimiz yıllarda yedi kez düzenlenen ve bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu’nun çalışmalarını birlikte yürüttüğü ‘8. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu’ Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda düzenlenen törenle başladı. 8-14 Mayıs 2018 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak olan sempozyum, sekizinci yılında Türkiye’den ve yurtdışından birçok sanatçı ve sanatseveri ağırlayacak.

8. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda sanatsal anlamda ilçemize değer katacaktır. Sempozyumu değerli kılan en önemli kısmının ise uluslararası bir boyut kazanmış olması olarak görüyorum. Seramik sanatının imkan ve sınırlarının geliştirilmesine katkı sağlamak, sanatçı, öğrenci ve sanatseverler arasındaki diyalogların arttırılmasını amaç edinen sempozyumun, önümüzdeki yıllarda da devam ettirilerek geleneksel hale getirilmesi planlanıyor.

 Sempozyumda, sanatçıların sempozyum süresince üretecekleri eserler ile seramik sanatının kişisel teknik ve yorumlarını aktarmayı, sanat ve bilime katkıyı sunmayı vizyon edinmek hedefleniyor. 8. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu kapsamında geçekleştirilmiş olan eserler, Gölcük Belediyesi Yalı Evleri içerisinde kurulan ‘Çağdaş Seramik Sanatları Müzesi’nde sergilenecek. 14 Mayıs Pazartesi gününe kadar çeşitli sunumlar, kişisel sergi açılışı ve seramik ile ilgili çalıştayların düzenleneceği sempozyumun, ilçemize sanatsal olarak vermiş oldu katkı yanında, sosyal olarakta canlılık getireceğini düşünüyorum.

 Geçtiğimiz yıllarda da gerçekleştirilen ve oldukça ilgi çeken sempozyumun, bu yıl da büyük ilgi görmesi bekleniyor. İlçemizde kent kültürü ve sanatsal kültürün geliştirmesine katkıda bulunan sempozyum, seminer ve sanatsal anlamda yapılan etkinlikler aynı zamanda ilçemizin dışarıya tanıtımında önemli bir rol üstlenmektedir.

 14 Mayıs tarihinde Değirmendere Sanat Evi’nde düzenlenecek kapanış sergisiyle sona erecek olan sempozyum sanata ve ilçemizin tanıtımı açından büyük katkı sunacaktır. Bu tür sempozyum ve seminerlerin düzenlenmesiyle birlikte, ilçemizin ve seramik sanatının tanıtımı yapılacak. Alanında uzman sanatçılarla, seramik tutkunlarının buluştuğu sempozyum, ilçemize aynı zamanda büyük bir değer ve renk katacaktır.

 İlçemizin tanıtımı, seramik sanatının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması ve ilçemizin marka değerinin artmasına büyük pay sahibi olan 8. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu’nun hazırlık aşamasında ve gerçekleşmesinde emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkür etmek gerekiyor. Vatandaşlara ise, geçtiğimiz yıllarda oldukça ilgi gören ve bu yılda büyük ilgi toplayacağını düşündüğüm, Değirmendere’de gerçekleştirilecek olan etkinlik ve renkli görüntüleri kaçırmamalarını tavsiye ediyorum.

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X