Semt pazarları trafiği etkiliyor

15 Şubat 2016 17:49
İlçemizdeki sorunların başında, trafik yoğunluğu ve otopark sıkıntısı geliyor.

 Yaşanan trafik yoğunluğu sabah ve akşam saatlerinde kendini iyice hissettirirken, haftanın belirli günlerindeki yoğunluk şehir içinde de ulaşımda aksamaların meydana gelmesine neden oluyor.

 İlçemizde vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla semt pazarları kuruluyor. Haftanın belirli günlerinde değişik bölgelerde kurulan semt pazarları, aynı zamanda bazı sorunları da beraberinde bulunduruyor.

 Gerek kurulduğu mahallelerdeki yerlerin dar olması, gerekse trafik yoğunluğunu arttırmasıyla öne çıkan semt pazarlarının mahalle aralarından kaldırılarak, daha uygun kalıcı ve kapalı Pazar yerlerine dönüştürülmesi şart görünüyor.

 Kurulan bu semt pazarlarındaki trafik yoğunluğunun yaşandığı yerlerden birisi de ilçemizde Çarşamba günleri kurulan semt pazarı. Çarşamba pazarının kurulduğu bölge, gerek araçların geçiş güzergahında olması, gerekse Pazar alanının kurulduğu yerden D-130 Karayolu’na bağlantı da yaşanan trafik yoğunluğu, vatandaşların da tepki göstermelerine neden olabiliyor.

 Mahalle arasında kurulmasından dolayı, acil durumlarda araçların bu bölgeye girip müdahalesinin de zor olduğu Çarşamba pazarı, yaşanan trafik yoğunluğuyla da dikkat çekiyor.

 Özelikle akşam saatlerinde ara yollardan, ana yola ulaşmaya çalışan araç sürücüleri, yaşanan trafik yoğunluğundan dolayı büyük sıkıntı çekiyor. İskele yolundan ana yola bağlanan trafik ışıklarının süresinin az olması da trafik yoğunluğunun artmasına neden olabiliyor.

 Değirmendere’de Cumartesi günleri kurulan semt pazarı da aynı şekilde trafik yoğunluğundan ve araçların cadde üzerine hatalı parklarından nasibini alıyor.

 Ücretsiz otoparkta sıkıntı devam ediyor

İlçemizin temel sorunlarından olan otopark sıkıntısı ilçenin diğer kesimlerinde de görülüyor. Her ne kadar İlçemize kapalı otopark yapılsa da nedendir bilinmez sürücüler, yapılan kapalı otoparkı çok fazla tercih etmiyor.

 Gölcük’te bulunan Gazi Ortaokulu’nun yıkılmasıyla birlikte, bu alan araç sürücüleri tarafından şehir merkezinde olması dolayısıyla otopark olarak kullanılmaya başladı. Otopark olarak kullanılan arsada gelişigüzel parklanmalar yapılmasından dolayı da çeşitli sorunlar baş gösteriyor.

 Bununla birlikte otopark olarak kullanılan alanın giriş kısmına da araçların hatalı park edilmesi, sürücüler arasında tartışmaların yaşanmasına neden oluyor. Bu durumdan çevrede bulunan esnaflar ve vatandaşlarda serzenişte bulunuyor.  

 Bazı durumlarda yanlış park edilen araçlar yüzünden, diğer araç sürücüleri hatalı park edilen aracın sürücüsünü beklemek zorunda kalıyor. Birde otopark olarak kullanılan arsanın çıkış tarafındaki yolların dar olması da, trafik yoğunluğunun artmasına neden olabiliyor. Bölgede yaşayan vatandaşların beklentisi ise, buradaki sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması.  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X