Sempozyumdan renkli görüntüler

23 Mayıs 2016 14:59
İlçemizde bu yıl 6.sı düzenlenen Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu kapsamında düzenlenen etkinliklerle tüm hızıyla devam ediyor.

 Geçtiğimiz hafta başlayan sempozyumda şu ana kadar birçok etkinlik düzenlendi ve düzenlenmeye de devam ediliyor.

 Düzenlenen etkinlik kapsamında şimdiye kadar Değirmendere Ali Özbay MYO’da, fotokopi transfer yönetimi çalıştayı, Anadolu’da tandır geleneği ve tandır yapımı, seramik yüzeylerde doğal görünüm elde etme tekniği, yumuşak çamur plakasının yapımı ve şekillendirme teknikleri gibi faaliyetler gerçekleştirildi.

 Sempozyum kapsamında hafta sonunda Değirmendere Sanat Evi önünde çocuklar için yapılan el ile şekillendirme çalıştayına katılan çocuklar, hayal güçlerindeki objeleri yapmaya çalıştı. Oldukça renkli geçen etkinlikte çocuklar, gerek kendi istedikleri şekilleri gerekse de kalıplara döktükleri seramik çamuru ile çeşitli objeler yaparak, oldukça güzel bir vakit geçirmiş oldular. Çocukların hayal güçlerinde canlandırdıkları objeleri yaparken göstermiş oldukları titizlik ise görülmeye değerdi.

 Etkinliğin devamında ise Değirmendere Amfi Tiyatro’da Obvara Seramik Pişirim Çalıştayı gerçekleştirildi. Ali Özbay Meslek Yüksekokulu öğretim üyeleri, sempozyuma katılan seramik ve çini sanatçıları, sempozyumda görev yapan öğrenciler ve çok sayıda Değirmenderelinin de katıldığı çalıştayda, seramikte önemli olanın pişirim olduğu ve Obvara’nın da Rusya’da 19. ve 20. yüzyılda ortaya çıkmış bir pişirim tekniği olduğu anlatıldı.

 Obvara tekniğiyle yapılan ve 950 dereceye ulaştıktan sonra çıkarılan ürünler, teker teker solüsyona batırılarak çeşitli efektler yapıldı. Çalıştayı izlemeye gelen vatandaşların büyük bir hayranlık ve merakla izlediği pişirim tekniği, orada bulunanlarda ayrı bir heyecan yarattı. Yapılan etkinlik Değirmendereli vatandaşların büyük ilgisini çekti.

 Gölcük Fen Lisesi gururlandırdı

 İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen Liseler Arası Bilgi ve Kültür Yarışması’nın Gölcük’teki ön elemesi, ilçemizdeki 14 lisede eğitim gören öğrencilerin katılımıyla Dumlupınar Ortaokulu’nda yapılmış ve yarışmanın finalinde Gölcük Fen Lisesi, İlçemizi, İl’de temsil etmeye hak kazanmıştı.

 İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Liselerarası Bilgi Yarışması yapıldı. Oldukça büyük bir yarışa sahne olan bilgi yarışmasında ilçelerinde birinci olan okullar yarıştı. Toplam 25 sorunun sorulduğu yarışmada öğrenciler, kıyasıya bir yarış içerisine girdi. Yapılan yarışma sonucunda Başiskele Özel Erkul Fen Lisesi birinciliği elde ederken, İzmit Şehit Özcan Kan Fen Lisesi 2. oldu. 

 Yapılan yarışma sonunda ilçemizi temsil eden Gölcük Fen Lisesi, büyük bir başarıya imza atarak Liselerarası Bilgi Yarışması’nda üçüncülük elde ederek, ilçemizi gururlandırdı. Düzenlenen yarışmaya büyük bir özveri ile hazırlanan ve İlçemize büyük bir sevinç ve gurur yaşatan Gölcük Fen Lisesi öğrencilerini göstermiş oldukları başarılarından dolayı tebrik ediyor, başarılarının bundan sonra da artarak devam etmesini diliyorum.

                                                     

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X