Şehir merkezindeki kentsel dönüşüm

10 Ocak 2020 09:36

Gölcük’te üç bölgede yapılan kentsel dönüşüm projesinde geçen zaman içerisinde oldukça önemli mesafe katedildi. Kentsel dönüşüm kapsamında yapımı tamamlanarak sahiplerine anahtarlarının teslim edildiği yeni sanayi sitesinde esnaflar yeni yerlerine taşındı. Mevcut sanayi sitesindeki esnafların yeni yerlerine geçmesi ile birlikte, eski sanayi sitesinin bulunmuş olduğu alana ihtiyaç duyulan projelerin yapılması planlanıyor.

Kentsel dönüşüm kapsamında en çok merak edilen yerlerin başında ise Merkez Mahallesi’nin bir kısmını kapsayan, yani şehir merkezindeki dönüşüm geliyor. İlçemizde yaşayan vatandaşların büyük bir kısmı, Kentsel Dönüşüm Projesi ile birlikte ilçemizin merkezinde yapılacak olan çalışmaları da deyim yerindeyse dört gözle bekliyor ve neler yapılacağını da merak ediyor.

Geçmiş dönemler içerisinde ilçemizde marka kent olma yolunda ve çevrenin güzelleştirilmesi adına birçok çalışmalar gerçekleştirildi. Yapılan bu çalışmalar kapsamında, ilçe merkezindeki prestij caddeler, kent meydanları, Amiral Sağlam Caddesi’nin akşamları daha güzel bir görünüme kavuşturulması adına yapılan aydınlatma çalışmaları ve Anıtpark’ta yapılan düzenlemeler de vatandaşların takdirini topladı.

17 Ağustos Depreminde büyük yara alan ilçemizde, kentsel dönüşümle birlikte eski binalar yıkılarak yerini depreme dayanıklı daha sağlıklı binalara bırakacak. Şehir merkezinde yapılacak olan dönüşümle birlikte yeni yapılaşmalarda olacaktır. Bu manada yapılacak olan kentsel dönüşümle hem olası tehlikelerin önüne geçilmiş olacak, hem de ilçemizin daha modern kent olarak planlanmasında yol gösterici olacaktır.

Yeni binaların yapılması Gölcük’ün cazibesini arttırarak aynı zamanda yatırımcıları da ilçemize çekebilecektir. Çok katlı binalar, yerini daha az katlı yapılara bırakacak, estetik olarak da ayrı bir güzellik katacaktır. Gölcük’ün merkezi sayılan Amiral Sağlam Caddesi’nin kentsel dönüşüm ile birlikte yeni bir çehreye kavuşması, yolların genişlemesi, ilçe merkezinin adeta nefes almasını sağlayacaktır.İlçe merkezindeki esnaflar dönüşüm tamamlandığında daha iyi şartlarda ve daha güzel bir çevrede hizmet verebileceklerdir. Yeni yapılan işyerleri ve çevre düzenlemesiyle, vatandaşların da tercih ettiği yerlerin başında geleceğini düşünüyorum. Bu ise ilçe ticaretine ve ekonomisine olumlu etkide bulanacaktır.

Merkez Mahallesi’nin bir kısmını kapsayan dönüşümde, ilçemizde ihtiyaç duyulan sosyal donatıların da yapılması yine vatandaşların büyük bir kesiminin beklentileri arasında bulunuyor. Merkezde yapılacak olan dönüşümde yollarında geniş olacağı düşünüldüğünde, trafiğin de daha akıcı olacağı düşünülüyor.

İlçe merkezindeki dönüşüm kapsamında otopark yapılması da beklentiler arasında bulunuyor. İlçemizde yaşayan genç nüfusa yönelik olarak şehir merkezinde yapılacak olan çalışmaların ne olacağı da merak edilenler arasında bulunuyor.Şehir merkezinde yapılacak olan kentsel dönüşümün ilçemizin adeta yeni bir kimliğe bürünmesine katkıda bulunacağı düşünülüyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X