Saygılı olmak yaşamın gereğidir

03 Ağustos 2018 12:48

 Saygı kavramı toplumda çeşitli şekillerde yorumlanır. İnsanların karşısındakinin düşüncesine, değerlerine önem vermesi ve onun yaşam hakkına riayet etmesi olan saygı, bir yerde başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusudur. Aslında saygı yaşantımızın her anında karşımıza çıkmaktadır. Evde büyüklerimize, trafikte yayalara ve araç sürücülerine, okulda öğretmen ve arkadaşlarımıza, iş ortamında arkadaşlarımızın fikirlerine, toplu ulaşım araçlarında yaşlı ve büyüklere yer vermek kendiliğinden oluşan saygı kurallarıdır.

 Yani bizlere yapılmasını istemediğimiz hareket ve davranışları başkalarına yapmamaktır. Saygı aslında bir yerde empati kurmaktır. Günümüzde ise günlük yaşantımızın getirdiği koşullar ve yalnızca ‘Ben’ duygusu insanları çoğu zaman saygı kavramının dışına çıkarmaktadır. Öncelikle ailemizdeki bireylere, küçük veya büyük olsun saygılı olmak durumundayız. Hepimizin de bildiği gibi eğitim ailede başlar. Bugün günlük yaşantımızda bahsettiğimiz gibi yalnızca ‘Ben’ duygusu, maalesef saygı kurallarını bir kenara bıraktırmaktadır. Çoğu kez insanların gün içinde yapmış olduğu birçok davranışı saygısız bulur ve homurdanırız. Ama aynı hataları bilerek veya bilmeyerek bizlerde yapar fakat kendi yanlışlarımızı çoğu kez görmezden geliriz.

 Saygı karşımızdakini anlamak, iyi bir dinleyici olmaktır. Saygı aynı zamanda bir kültürdür. Karşımızdaki insana saygılı davranmak bir yerde onu yüceltmektir. Saygı karşılık beklemeden gösterilen bir değerdir. İnsanların saygısını kazanmak ne kadar zor ise, kaybetmekte bir o kadar kolay olmaktadır. Zaten bir kimse, yaptığı hareketler, söylemiş olduğu sözler ve toplum içindeki örnek davranışlarıyla karşı tarafın saygısını ister istemez kazanır. Yani saygı doğal olarak kendiliğinden gelişir.

 Saygılı olmak bir yerde yaşamın gereğidir. Toplum içinde belirlenen saygı kurallarına uymak durumundayız. Çünkü toplum birlikte yaşamayı gerektirir. Saygılı olmak, insan haklarını önemsemek ve insanlara hoşgörülü olmaktır. Herkese kendimize davranılmasını istediğimiz gibi davranabilmektir. Saygı insanın kendine ve yaptıklarına karşı gösterdiği değerdir. Saygı içten gelmelidir. Başkaları tarafından bize yapılan saygısızlığa aynı şekilde karşılık vermek, aslında kendimize yaptığımız saygısızlıktır.

 Başkalarına karşı saygılı olmak çok zor bir şey değildir. Yeter ki karşımızdaki insanlara önce insan olduğu için değer verelim, sonrası zaten kendiliğinden gelir. Bizler karşımızdaki insanların saygılı olmasını, fikirlerimize önem vermesini, davranış ve düşüncelerimizle alay etmeden saygı göstermesini beklemiyor muyuz, o halde söylediğimiz gibi empati kurarak karşımızdakilere saygılı olup, hoşgörüden vazgeçmemeliyiz. Etrafımızdaki kişilere karşı saygılı davranmanın erdemli bir davranış olduğunu unutmamalıyız. Saygın bir kişi olarak anılmak ve bu şekilde değerlendirilmek, kişileri toplumda yüceltir. Önce kendimizin yaptığı hareket ve davranışları değerlendirilmeliyiz. Unutulmaması gereken en önemli şey ise yaşlılara saygıda kusur etmemeliyiz.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X