Saygılı olabilmek

05 Ocak 2016 16:19
Saygı kavramı insanlar tarafından çeşitli şekillerde yorumlanmaktadır.

 Saygı, insanların karşısındakinin düşüncesine, değerlerine önem vermesi ve onun yaşam hakkına riayet etmesidir.

Aslında saygı yaşantımızın her anında karşımıza çıkmaktadır. Evde büyüklerimize, trafikte yayalara ve araç sürücülerine, okulda öğretmen ve arkadaşlarımıza, iş ortamında arkadaşlarımızın fikirlerine, toplu ulaşım araçlarında yaşlı ve büyüklere yer vermek kendiliğinden oluşan saygı kurallarıdır.

Saygı aslında bir yerde empati kurmaktır. Yani bizlere yapılmasını istemediğimiz hareket ve davranışları başkalarına yapmamaktır. Günümüzde ise günlük yaşantımızın getirdiği koşullar, sadece ‘Ben’ duygusu insanları çoğu zaman saygı kavramının dışına çıkarmaktadır. Öncelikle ailemizdeki bireylere, küçük veya büyük olsun saygılı olmak durumundayız.

Bugün günlük yaşantımızda bahsettiğimiz gibi yalnızca ‘Ben’ duygusu, maalesef saygı kurallarını bir kenara bıraktırmaktadır. Çoğu kez insanların gün içinde yapmış olduğu birçok davranışı saygısız bulur ve homurdanırız. Ama aynı hataları bilerek veya bilmeyerek bizlerde yapar fakat kendi yanlışlarımızı çoğu kez görmezden geliriz.

Saygı karşımızdakini anlamak, iyi bir dinleyici olmaktır. Karşımızdaki insana saygılı davranmak bir yerde onu yüceltmektir. Saygı karşılık beklemeden gösterilen bir değerdir. İnsanların saygısını kazanmak ne kadar zor ise, kaybetmekte bir o kadar kolay olmaktadır.

Saygılı olmak yaşamın gereğidir. Toplum içinde belirlenen saygı kurallarına uymak durumundayız. Çünkü toplum birlikte yaşamayı gerektirir. Eğer ki toplu olarak bulunulan ortamlarda konulan kurallara uymazsak doğal olarak dışlanırız. Saygı insanların içinden gelmelidir. Başkaları tarafından bize yapılan saygısızlığa aynı şekilde karşılık vermek, aslında kendimize yaptığımız saygısızlıktır.

Günlük hayatımızda, bahsetmiş olduğumuz saygı kurallarının dışına çıkan insanlarla karşılaşmak mümkün oluyor. En çok karşılaştığımız durum ise trafikte yaşanıyor. Özellikle şehir içi trafiğinde önceliğin yayalarda olduğunu unutan bazı sürücüler, umursamaz tavırlarıyla yayalara zor anlar yaşatabiliyor.

Şehir içinde yayaların geçtiği yaya çizgilerinin olduğu yerlerde dahi bazı duyarsız sürücüler, vatandaşı dakikalarca bekletebiliyor. İlçe merkezinde bulunan engelli yollarına park eden araç sürücüleri kendilerinin de birer engelli adayı olduklarını hatırlamaları gerekiyor.

Yine aynı şekilde toplu ulaşım araçlarında da bu konuda örnekler görebiliyoruz. Kendisinden yaşça büyük olan kişilere yer vermeyen insanlar aslında kendilerinin de bir gün aynı yaşa gelip saygı bekleyeceklerini unutmamaları ve buna göre hareket etmeleri gerekiyor.

İlçemizde uygulanan saatli çöp uygulamasına uymayıp, gelişigüzel zamanlarda çöplerini çıkaranlarında, gerek hijyen konusunda gerekse görsel kirlilik anlamında çevreye zarar verdiklerini bilerek sorumlu davranmaları gerektiğini düşünüyorum.

 

Başkalarına karşı saygılı olmak çok zor bir şey değildir. Yeter ki karşımızdaki insanlara önce insan olduğu için değer vermek gerektiğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Unutmayalım ki başkalarına saygı göstermezsek, bizimde başkalarından saygı beklemeye hakkımız olamaz. Önemli olan empati kurabilmektir. Gerisi zaten gelecektir.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X