Saygıdan kimse bir şey kaybetmez

30 Nisan 2019 14:06

İnsanlar yaşamları boyunca iyi veya kötü birçok durumla karşılaşırlar. Günlük yaşantıda karşılaşmış olduğumuz bazı durumlarda, haksızlığa uğradığımızı düşünüp tepki gösterdiğimizde, her zaman için karşımızdaki kimsenin insan olduğunu ve herkesin hata yapabileceğini de aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor.

Karşımızdaki insanlara saygıdan dolayı günlük hayatta kullandığımız bazı sözcükler ise özelliğini her geçen gün sanki kaybediyor gibi görünüyor.Güne ilk başlarken yakınlarımıza ve arkadaş çevremize vermiş olduğumuz selam, karşımızdakine duyduğumuz saygı ve sevginin yanında, gelenek olarak kültürümüze yerleşmiş bir olgudur.

Bir ortama girildiğinde de gelen kimsenin güler yüzle günaydın demesi veya selam vermesi o kimsenin orada bulunanlara göstermiş olduğu saygıdır. Yine aynı şekilde karşıdaki kimseninde verilen selamı alması olması gereken durumdur.

Fakat günümüzde bazı kimselerin, kendini belkide üstün görmesinden veya bilemediğim başka nedenlerden dolayı, bu gibi topluma yerleşmiş davranışları karşısından beklemektedir. Kimse önce kendisi selam verdi diye küçük düşmez veya alçalmaz. Tam aksine girilen bir ortamda selam vermek veya merhabalaşmak, insanı yüceltir.

Aynı şeylerle yaşamış olduğumuz binada karşılaşmıyormuyuz? Binada oturan herkesi tanımayabiliriz. Bu da gayet doğal. Fakat belkide her gün yanımızdan geçen ve aynı binayı paylaştığımız insanlara ‘merhaba’ demek zor olmasa gerek. Bazılarımızda selamlaşmayı nedense hep karşısından beklemektedir. Yani bazı kimseler komşusunun selam vermediğinden yakınarak söylenirken, kendisini nedense hariç tutmaktadır. Oysaki, selam her zaman karşımızdakinden beklenmez.

Aynı şeylerle alışveriştede karşılaştığımız mutlaka olmuştur. Mağaza veya dükkana girerken selam veririz, çıkarkende esnafa hayırlı işler temennisinde bulunuruz. Bunu yapan vardır yapmayanda. Ama bunun tam tersi durumlarlada karşılaştığımız olmuştur.Alışveriş sonrası nezaketen teşekkür etmek ve iyi günler dilemek, bazen havada kalabiliyor. Bazen alışveriş yapıp karşınızdaki insana aldığınız hizmetin bedelini ödedikten sonra teşekkür ediyorsunuz ama o insanın oralı bile olmadığı da oluyor.

Tabi bunun yanında müşterilerini güler yüzle karşılayan ve olması gerektiği gibi uğurlayan çok sayıda esnaflarda bulunuyor. Önemli olan insanların birbirine saygı ile yaklaşması ve insan olduğu için değer vermesi değil mi?   

Trafikte de benzer durumlarla karşılaştığımız olmuştur. Yol üstünlüğünün kimde olduğu belirli olmayan bir kavşakta, karşımızdaki sürücüye önceliği vermek erdemli bir davranıştır. Yaşanan kazaların bir kısmının yol vermeme nedeniyle meydana geldiğini de aklımızdan çıkarmamalıyız. İster araç sürücüsü olalım, isterse yaya, karşımızdaki kimsenin insan olduğunu unutmayalım. İnsanlara, öncelikle insan olduğu için değer verelim. Toplumda saygılı davranmanın bir erdem olduğunun bilincinde olarak davranışlar sergileyebilmeliyiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X