Saygı ve rahmetle anıyoruz

09 Kasım 2020 16:47

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bugün ebediyete intikalinin 82. yılı. Her yıl 10 Kasım tarihinde içimizi bambaşka bir hüzün kaplar ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygı, rahmet ve özlemle anarız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere bırakmış olduğu cumhuriyete her zaman sahip çıkacağız. Çanakkale’yi geçilmez yapan, 19 Mayıs’ta Samsun’da bağımsızlık meşalesini yakan, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1923’te cumhuriyeti ilan ederek, egemenliğin millete ait olduğu göstermiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar yaşayacaktır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vatanımız için yaptığı büyük hizmetleri gelecek nesillerimize en iyi şekilde anlatmalıyız. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 82. yılında saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Otoparkta duyarlı olunmalı

İlçemizde otopark ihtiyacını gidermek amacıyla son yıllarda yeni otopark alanları yapılarak vatandaşların hizmetine sunuldu. Özellikle yaz aylarında çok sayıda misafiri konuk eden Değirmendere’de de otopark ihtiyacı hissediliyordu. Bu amaçla geçtiğimiz dönem içerisinde beldeye kapalı ve katlı otopark yapılarak, önceleri Başkomutan Caddesi’nde oluşan araç park sorununun da önüne geçilmiş oldu.

Kapalı ve katlı otopark cumartesi günleri Değirmendere’de kurulan semt pazarının getirmiş olduğu otopark ihtiyacına da cevap vermişti. Yalnızca pazar alışverişine değil Değirmendere sahilini gezmeye gelen vatandaşlarında faydalandığı otopark, yoğun olarak tercih ediliyor.Fakat bazı araç sürücülerinin cumartesi günleri kapalı otopark yerine Başkomutan Caddesi’nde araçlarını çift sıralı olarak park etmesi, sorun oluşturuyor. Bu konuda araç sürücülerinin daha duyarlı davranması ve gayet makul bir ücretle hizmet veren otoparka araçlarını park etmeleri sorunun giderilmesine katkı sağlayacaktır. 

Araç parkları konusunda en büyük görev elbette araç sürücülerine düşüyor. Bazı sürücülerin yaya kaldırımlarına araçlarını park etmesi ise normal işleyişin tersine bir görüntünün ortaya çıkmasına neden oluyor. Özellikle dar olan sokaklarda yaya kaldırımlarına araçların park edilmesi ile birlikte yayalarda araç yolunda yürümek zorunda kalıyor ki bu da, emniyetsiz durumların yaşanmasına neden olabiliyor. Engelli rampalarının önlerine araç parkları yapıldığını gözlemliyoruz. İyi bir araç sürücüsü olmak yalnızca aracı iyi kullanmak olmasa gerek. Aynı zamanda toplumda yaşayan vatandaşlara karşı sorumluluk duygusu içinde davranmak, anlayışlı ve saygılı olmayı da gerektirir.

Yol kenarına atılan çöpler

İlçemizden geçen ve yoğun bir trafik akışının izlendiği D-130 Karayolu’nda yolun kenarına atılan çöpler duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor. Anayolun ilçemiz ile Değirmendere arasında bulunan yolun kenarına atılan çöplere vatandaşlar tepki gösteriyor.Anayolun kenarına çevreye saygısı olmayan kimseler tarafından atılan çöpler, görüntü kirliliği oluşturduğu gibi ilçemize de yakışmıyor. Yoldan geçen araçlardan atıldığını tahmin ettiğim cam parçaları kaldırımları kullanan yayalar için tehlikeli olabiliyor. Anayolun kenarındaki kaldırımlarında yaşanan çöp sorunu, yine yolun kenarında bulunan ve her gün çok sayıda vatandaşın kullanmış olduğu duraklarda da görülebiliyor. Yaşamış olduğumuz çevreye sahip çıkmalı ve doğanın ve çevremizin temiz kalması adına yapılan çalışmalara destek olmalıyız.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X