Sanatın gelişime katkısı

14 Kasım 2019 15:26

İlçemizdeki eğitim seviyesi son yıllarda yapılan eğitim yatırımlarıyla birlikte yükselişe geçmiş, ülke genelinde yapılan sınavlarda gerek ülke bazında, gerekse il bazında birçok başarılı dereceler elde edilmişti. Yapılan eğitim yatırımları kapsamında yeni okullar hizmete alınmış, bazı okullarda da gerekli bakım onarım ve tadilat çalışmaları yapılarak, öğrencilerin daha modern okullarda eğitim görmesi sağlanmıştı.

 Eğitim yatırımları kapsamında yine ilçemizde bulunan bazı okullarda ise yenileme ve bakım çalışmaları yapılmış, bazı eski okulların yerlerine ise yenileri yapılarak eğitim ve öğretimin hizmetine sunulmuştu. Tüm bu yapılan yatırımların en büyük amacı, öğrencilerin daha sağlıklı ve modern şartlarda eğitim hayatına devam etmeleri ve geleceklerini şekillendirecek eğitimleri almalarıdır.    

  Eğitim gören çocuklarımızın geleceklerini şekillendirme adına yapmış oldukları çalışmaların yanında, onları sosyal etkinlik ve aktivitelere yönlendirmek te büyük önem taşıyor. Eğitim, çocukların hayatında mutlaka gerekli fakat eğitimin yanında çocuklarımızın kendi el becerileri, hobileri, ilgi duyduğu sanatsal faaliyetler ve spor dallarına da yönlendirilmeli.

 Çocukların uğraş verdikleri sanatsal veya sportif faaliyetler, ruhen dinlenmelerine olanak sağlayacaktır. Çocuklarımızı küçük yaşlarda sanata yönlendirebilmek için, boş zamanlarında sanatsal  ve sosyal etkinliklerin olduğu yerlere götürmek, eğitim öğrenim hayatına devam eden öğrenciler için faydalı olacağını düşünüyorum.

 Sanatla ilgilenen çocukların hayal dünyası da gelişir. Sanatla uğraşan çocuklar, kendilerinde olan yeteneği ortaya çıkararak, özgüveni ve başarma azmi gelişir. Bu manada çocukların sanatsal faaliyetlere katılması ve bizzat sanatın içinde olması her yönden gelişimlerine olumlu katkı sağlayacaktır.

 Spor yapmakta,tıpkı sanatsal faaliyetlerde olduğu gibi çocuklarımızın gerek bedenen, gerekse ruhen gelişimlerinde büyük faydalar sağlayacaktır. Çocuklarımızı sanatsal ve sportif etkinliklere de yönlendirebilmeliyiz. Sosyal faaliyetler çocukların akademik başarısına olumlu katkılar sağlayacaktır. Çocuklar sanatla uğraşırken aynı zamanda kendilerine olan güvenleri artar, düşünme ve karar verme becerilerini de güçlendirir.

 Gençlerin sanatla buluşması ve sanata olan ilgisinin arttırılması, gelecek nesillerimiz olan çocukların gelişimlerine büyük katkı sağlayacaktır. Çocukları ve gençleri, sanata yönlendirebilmeli ve onların sanata verecekleri katkı konusunda daima yanlarında olduğumuzu hissettirebilmeliyiz.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X