Sanata duyulan saygı

04 Ocak 2019 14:23

Sanat, bir duyguyu yaşayan insanın, o duyguyu başkalarına aktarma olayı olarak tanımlanabilir. Diğer bir deyişle güzellik karşısında duyulan heyecan ve hayranlığı uyandırmak için insanın kullandığı yaratıcılıktır. Sanat, yalnızca bir el becerisi ve teknik bir hüner değil, aynı zamanda sanatçının ifade ettiği duyguları başkalarına aktarabilmesiyle insan duygularını biçimlendiren, oluşturan ve geliştiren şey olgudur.

 Sanatçının ifade ettiği duyguları başkalarına geçirebilmesiyle insan duygularını biçimlendiren, oluşturan ve geliştiren şeydir sanattır. Sanat toplumların gelişimine de önemli katkılar sunmaktadır. Sanat toplumda yaşayan insanların bir araya gelmesinde de önemli bir yer tutmaktadır.

 İlçemizde dönem içerisinde çeşitli sanatsal etkinlikler yapılmaktadır. Gölcük’te sanata yönelik çalışmalar gerçekleştiren kuruluşlar ve dernekler, yine ilçemizde düzenlenen gerek ulusal, gerekse uluslararası sempozyumlar, çalıştaylar, hatta okullarda okuyan öğrencilerin sanatsal çalışmaları, sanatın toplumun geneline tanıtılması ve yaşatılması adına büyük katkı sunmaktadır. Sanatsal bir yapıyı ortaya çıkarmak o kadar basit olmadığı gibi, ortaya çıkan eserlere de, gereken özeni göstermeli ve gelecek nesillerimize de aktarabilmeliyiz.

 Değirmendere’de her yıl düzenlenen, ulusal ve uluslararası sanatçıların katıldığı ve beldeye büyük renk katmakla birlikte, ilçemizin tanıtımında da önemli rol üstlendiğini düşündüğüm Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu sonunda birbirinden ilginç ve güzel eserler ortaya çıkmaktadır. Sanatçıların büyük emek vererek ve zamanlarını geçirerek ortaya çıkardıkları eserler, Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda bulunan parkta sergileniyor.

 Gerek ilçemizde yaşayan vatandaşların, gerekse beldeye konuk olanların büyük dikkatini ve ilgisini çeken ahşap heykellere gereken önem ve özen gösterilmiyor. Daha öncelerde, ahşap heykellerin sergilendiği alanda bulunan bir heykelin kolunun kırılması, vatandaşların büyük tepkisini çekmişti. Duyarlı vatandaşlar, bu kötü manzaranın sanata ve sanatçıya yapılan en büyük haksızlıklardan biri olduğu konusunda hemfikir olmuş, sanatsal esere zarar verilmesine anlam verememişti.

 Ancak görülüyor ki, zarar verilen ahşap heykel yalnızca kolu kırılan heykel değil. İlçemizde D-130 Karayolu’nda bulunan altgeçitlerde sıkça karşılaştığımız duvar yazılarının bir benzerine Değirmendere’deki ahşap heykellerin sergilendiği yerde de maalesef rastlanıyor. Alanda bulunan diğer heykellerden bazılarına da çeşitli şekillerde zarar veriliyor.

 Sanata ve sanatçıya saygısı olmayan kimseler, ahşap heykellerin üzerini karalayarak, çeşitli yazılar yazarak zarar veriyorlar. Aslında bu şekilde davranan kimseler, yalnızca orada bulunan ahşap heykellere değil, beldenin sembollerine, turizme, sanata ve topluma saygısızlık yaptığının da farkında değiller. Alanda bulunan ahşap heykeller, kimsenin yazboz tahtası da değildir. Topluma sunulan sanatsal eserlere, kimsenin zarar vermeye hakkı olmamalı…

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X