Sahillerin değeri iyi bilinmeli

26 Ağustos 2020 15:38

İlçemiz bulunmuş olduğu coğrafya itibariyle, birçok doğal güzelliği bünyesinde barındırıyor. İlçemizde ve bağlısı beldelerde bulunan Kavaklı, Değirmendere, Halıdere ve Ulaşlı sahilleri, özellikle yaz aylarında vatandaşların vazgeçemediği yerler arasında bulunuyor. Deniz havası almak isteyenlerin, sıklıkla tercih ettiği sahillerde, son yıllarda vatandaşların amatör olarak olta balıkçılığına merak sarması da, sahillerde ayrı bir renk oluşturuyor. İzmit Körfezi’nde son yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte, balık çeşitliliği artmış ve körfez, her geçen gün daha temiz bir görünüm kazanmaya başlamıştı. İzmit Körfezi’nde yapılan denetimler, arıtma istasyonlarının kurulması, denizin temiz kalmasında oldukça büyük etken oldu. Sahillerde gezerken her yaştan insanı balık hobisi ile görebilmek mümkün oluyor

İlçemize bağlı beldeler arasında sahil kesimi olarak en çok ilgiyi Değirmendere’nin gördüğünü söylemek sanırım yanlış olmaz. Değirmendere, şimdiye kadar yapılan birçok sanatsal etkinliklere ev sahipliği yaparak, ilçemizin tanıtımına da önemli katkıda bulundu. Uluslararası sempozyumlar, çeşitli konser etkinlikleri, yaz aylarında gençlere yönelik gerçekleştirilen sportif etkinlikler gibi birçok faaliyet, Değirmendere’ye ilginin daha fazla olmasında etken oldu.

İlçemizde bulunan Kavaklı sahili de tıpkı Değirmendere gibi ilçemizin adeta denize açılan penceresi konumunda bulunuyor.Uzun bir sahil şeridine sahip olan Kavaklı sahili, tıpkı Değirmendere sahili gibi yaz aylarında vatandaşların vazgeçemediği yerlerden birisi oluyor. Kavaklı sahilinde bulunan ilçemizin ilk ve tek müzesi olan Yarhisar Müze Gemisi, şimdiye kadar gerek ilçemizden, gerekse ilçemizin dışından misafirlerin uğrak yerlerinden birisi oldu.

Sahiller, yapılan çalışmalarla bambaşka bir çehreye kavuşmuş, gerek yeşil alanları ile gerekse vatandaşlara sunulan sosyal olanaklar ile en fazla tercih edilen yerler arasında bulunmayı bilmişti. Sahillere vatandaşların dinlenmesi ve hoşça vakit geçirmesi için yapılan kamelyalar ve oturma bankları, sağlık yaşam ve spor için konulan spor aletleri, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak hizmet veriyor.

Sahillerimizin bunca güzelliğine rağmen birtakım konular var ki, bu güzellikleri gölgelemese de ilçemize yakışmıyor. Yaz aylarında vatandaşların oturup dinlendikleri, sohbetler yaptığı banklar ve kamelyalara, çevreye saygısı olmayan bazı kimseler tarafından zarar verilebiliyor.

Sahilde çöp kutuları bulunmasına rağmen, çöplerin ve çeşitli atıkların çimlerin üzerlerine veya çevreye atılması da güzelliğe gölge düşürüyor. Sahillerde özelikle güzel bir görüntü oluşturan yeşil alanlara atılan çeşitli atıklar, duyarlı vatandaşların da tepkisini çekiyor. Belki bazı kimseler, gözlerinin önünde olan doğal güzellikleri kanıksamış olabilir. Fakat ilçemiz gerçekten birçok yerde bulunmayan bir doğal güzelliğe sahip bulunuyor. Bu yüzden sahillerimizin değerini iyi bilmeliyiz.

Çevreye sahip çıkmanın ve çevre temizliğinin herkesin sorunluluğunda olduğunu unutmamak gerekiyor. Yapılacak olan aslında çok basit. Çöpleri sahillerde sık aralıklarla bulunan çöp kutularına atmak ve vatandaşların hizmetine sunulan sosyal donatılara sahip çıkmak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X