Sahillerde yapılan çalışmaların katkısı

15 Ağustos 2021 16:20
Sahillerde yapılan çalışmaların katkısı

Gölcük’te bulunan ve doğal güzellikleri bünyesinde barındıran sahiller, yaz aylarında vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Deniz havası almak isteyen vatandaşların sıklıkla tercih ettiği sahillerde, son yıllarda vatandaşların amatör olarak olta balıkçılığına merak sarması da, sahillerde ayrı bir renk oluşturuyor. Kavaklı, Değirmendere, Halıdere ve Ulaşlı sahillerinde son yıllarda yapılan çalışmalar, bu alanlara ilginin daha da fazla artmasında etken oldu. Uzun bir sahil şeridine sahip bulunan Kavaklı Sahil Caddesi’nde son dönemler içerisinde yapılan çalışmalar, önceden görülen sorunları da sona erdirdi. Sahil Caddesinde yaz aylarında vatandaşların ilgi göstermesi ile birlikte cadde araç trafiğine yeterli gelemeyebiliyor ve araç parkı konusunda sıkıntılar yaşanabiliyordu.

 Kocaeli Büyükşehir Belediyesive Gölcük Belediyesi işbirliğinde Gölcük Kavaklı Sahil Caddesi’nde çalışmalar tamamlanmış, 8 metre genişliğindeki cadde, 12 metre genişliğe çıkartılmıştı. Sahil Caddesi, dekoratif aydınlatmalar, yürüyüş ve bisiklet yoluyla konforlu ve modern bir hale getirilmiş oldu. Kavaklı sahilinde bulunan ilçemizin ilk ve tek müzesi olan Yarhisar Müze Gemisi de,  şimdiye kadar gerek ilçemizden, gerekse ilçemizin dışından misafirlerin uğrak yerlerinden birisi oldu. Zaten ilçemizin denize açılan penceresi konumunda bulunan Kavaklı, vatandaşlar tarafından daha da fazla tercih edilir oldu.

 Değirmendere sahili de diğer sahillerimiz gibi yaz aylarında vatandaşların uğrak yeri olmaya devam ediyor. Değirmendere, şimdiye kadar yapılan birçok sanatsal etkinliklere ev sahipliği yaparak, ilçemizin tanıtımına da önemli katkıda bulundu. Uluslararası sempozyumlar, çeşitli konser etkinlikleri, yaz aylarında gençlere yönelik gerçekleştirilen sportif etkinlikler gibi birçok faaliyet, Değirmendere’ye ilginin daha fazla olmasında etken oldu. Yaz aylarında vatandaşların yoğun olarak ilgi gösterdiği yerler arasında bulunan Değirmendere’de, sahilkesiminde bulunan yeşil alanlar, kameriyeler, çocuk oyun grupları ve açık hava fitnes aletleri bulunuyor. Sahillerde bulunan akıllı bisikletlerde her yaştan vatandaşlar tarafından ilgi görmeye devam ediyor.

 Geçtiğimiz yıllarda Değirmendere Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu kapsamında yapılan ahşap heykellerde, Değirmendere Çınarlık meydanında bulunan parka ayrı bir güzellik katıyor. Değirmendere’ye ilçemizin dışından gelen konukların yoğun olarak ilgisini çeken ahşap heykeller, birçok kimsenin fotoğraf karelerinde yerini alıyor. Ahşap heykellerle ilgili ifade etmek istediğim ise gerek ülkemizden, gerekse yurt dışından sanatçıların ilçemize gelerek ortaya çıkarmış oldukları sanat eserlerine sahip çıkılmalı. Ahşap heykel sempozyumu, ilçemizin tanıtımında önemli rol oynamakla birlikte, aynı zamanda sanata olan ilginin artmasında da etken oluyor. Şimdiye kadar bazı ahşap heykellere zarar verilmesi, bazılarının yazılarla karalanması sanata ve verilen emeklere saygısızlık olduğu gibi ilçemize de yakışmıyor.

 Sahillerimizde görülen ortak sorun ise çevre temizliğine bazı kimselerin yeterince özen göstermemesi olarak görülüyor. Yeşil alanları kullanan bazı kimselerin geride çöp ve çeşitli atıklarını bırakmaları, hem duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor, hem de bu güzelliklere gölge düşürüyor.Çevreye sahip çıkmanın ve çevre temizliğinin herkesin sorumluluğunda olduğunu unutmamak gerekiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X