Sağlıklı iletişim için dilin önemi

07 Ağustos 2020 16:29

İnsanlar düşüncelerini konuşmuş olduğu dil aracılığı ile karşı tarafa aktarabilmektedir. Bu nedenledir ki insanlarla iletişimde en etkili araçta dildir. Konuşmuş olduğumuz dil aracılığıyla kendimizi karşı tarafa ifade edebiliriz. Bu yüzden konuşmuş olduğumuz dilin önemi burada ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki, Türkçeyi doğru kullanmak ve gelecek nesillere bunu aktarabilmek oldukça önem taşımaktadır.Dilimizi doğru kullandığımızda karşı tarafa olumlu etkiler bırakabileceğimiz gibi, tam tersi olarak yanlış kullanımında olumsuz etki bırakabilmektedir. Dilimizi ne kadar iyi tanıyor ve ne kadar iyi kullanabiliyorsak, iletişimimiz o kadar iyi olacaktır. Dil, soyut bir sistem olmasına karşılık, onun kişisel kullanımı olan söz ve yazı ise somuttur. 

Eskiden insanlar, daha düzgün ve doğru konuşmaya özen gösterirken, bugün ise bazı kimselerin, kelimeleri olduğundan daha farklı konuştuklarını görebilmek mümkün olabiliyor. Özellikle bazılarının konuşmuş olduğu kelime veya cümleleri anlamakta zorlandığımız dahi oluyor. Bu konuda en büyük görev ise ailede ebeveynlere düşüyor. Yeni yetişen nesillere, Türkçeyi doğru kullanma konusunda gerekli bilgilendirmeleri yapmalı, yanlış kelimelerden uzak durmaları konusunda uyarılarda bulunmamız gerektiğini düşünüyorum.

Toplu taşıma araçlarında veya daha çok gençlerin bir arada bulundukları yerlerde bazı gençler arasındaki diyalog, dilimizin giderek doğru kullanmaktan uzaklaştığını da gözler önüne sermektedir. Bu şekilde konuşan bazı bireylerde, sebebi nedendir bilinmez ama kelimelerin ağızdan çıkış şekli bile farklı olabiliyor. Bunu da anlamak mümkün değil. Yine aynı şekilde sosyal medyada kullanılan bazı kelime ve sözcükler, Türkçe’nin doğru kullanılmadığının da bir göstergesi olabiliyor.Düşüncelerimizin iyi anlaşılmasını ve kendimizi karşı tarafa gerçek manada ifade etmek istiyorsak, dilimizi doğru ve anlaşılır şekilde kullanmalıyız. Bu konuda gelecek nesillere iyi birer örnek olmak için Türkçeyi doğru kullanmalı, onlarında doğru kullanmalarını sağlayabilmeliyiz.

Bununla birlikte işitme engelli vatandaşlarımızın günlük hayatta karşılaşmış oldukları zorlukları aşmada işaret dilinin de ayrı bir önemi bulunuyor. İşitme engellilerin karşılaştığı birçok sorunun temelinde, sağlıklı iletişim kurulamaması yatıyor.Toplumda yaşayan birçok kimse işaret dilini bilmediği için işitme engelli vatandaşlarla karşılıklı iletişim kurmakta zorluklar yaşanabiliyor. Toplum olarak engelli vatandaşlarımızın, günlük yaşantılarında yardımcı olabilmek, onların sorun ve sıkıntılarını en aza indirebilmek için çaba göstermeliyiz.İşitme engelliler için önem taşıyan işaret dilinin toplumda daha geniş bir kesim tarafından öğrenilmesi büyük katkı sağlayacaktır.

Kılavuz yollara verilen zarar

Görme engelli vatandaşlar için ulaşımda büyük önem arz eden sarı renkli kılavuz yollar, ilçemizin birçok cadde ve sokağında bulunuyor. İlçemiz ve beldelerinde daha fazla alana yayılması gereksinimi duyulan kılavuz yollar, yenilenen ve prestij cadde veya sokaklarda yapılan ve yenilenen kaldırımlarla birlikte zamanla artıyor. Görme engelli vatandaşların kılavuz yollar sayesinde gidecekleri yerlere ulaşımda kolaylık sağlayan bu yollara verilen zarar ise her geçen gün artıyor. Önceleri ilçemizin merkezinde bulunan kaldırımlarda görmeye alışık olduğumuz istenmeyen görüntülere, şimdilerde birçok yerde denk gelebilmek mümkün oluyor. Bu gibi davranışlarda bulunan kimseler için kılavuz yollar belki bir şey ifade etmiyor olabilir fakat görme engelli vatandaşlar için çok şey ifade ettiğini de bilmeleri gerekiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X