Sağlık, en değerli hazinedir

28 Eylül 2021 16:12

Sağlık, sadece hastalık durumunun olmayışı değil, kişinin bedenen ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak ifade edilmektedir.Sağlık olmadan takdir edersiniz ki hiçbir şeyin önemi ve kıymeti olmamaktadır. İnsanlar sağlıklı olduğu zaman değil de daha çok, sağlık konusunda bir sorunla karşılaştığında sağlığının kıymetini daha iyi anlamaktadır.Sağlık insanların en değerli hazinesidir ve bir nimettir.
Önemli olanda sağlığımızı korumak değilmidir? Bazen istemediğimiz olaylar karşısında sağlık olsun deyip geçiştiriyoruz. Ama aslında öyle olmuyor. Her ne kadar sağlık olsun deyip, umursamaz gördüğümüz bazı şeyler, nede olsa aklımızın bir köşesinde yer ediyor. Bazı durumlarda bir şeyin kıymetini kaybedince daha iyi anlıyoruz. İşte sağlıkta değerini sağlıklı olduğumuz zamanda çokta fazla bilmeyip, kaybedince çok iyi anlayabildiğimiz bir olgudur.
Günlük yaşantımızda birçok olayla karşılaşırız. Bazı olaylar bizleri mutlu ederken, olmasını istemediğimiz veya beklemediğimiz bazı olaylar ise üzüntüye sevk eder. Aslında birçok şeyin gelip geçici olduğunun farkında olmadan, bazı durumlarda aşırı üzülür ve tepki veririz. İnsanoğlunun doğasında olan üzülmek, yine insan sağlığı için olumsuz etki yarabilmektedir.
Sağlığımıza her yaşta dikkat etmeli, vücudumuz için faydalı olan besinleri alarak, hastalıklara karşı vücudumuzun direncini koruyabilmeliyiz. Son günlerde bir soğuyan, bir ısınan havalar, sağlığımıza daha fazla dikkat etmemiz gerekliliğini gösteriyor. Gündüz saatlerinden nispeten daha sıcak olan hava, akşam saatleri ile birlikte daha serin ve soğuk havaya yerini bırakıyor.
Sağlık konusunda dengeli ve yeterli beslenme ön plana çıkıyor. Sağlıklı bir vücut için tavsiye edilen spor ise bazılarımız için başlamak istenipte, bir türlü başlayamadığımız, ama sağlıklı bir vücut için gerekli olan bir etkinlik olarak gösteriliyor.Bazı meslek gruplarında çalışanlar işleri gereği sürekli oturmak durumunda olsalarda, diğer zamanlarda vücuda hareket katmak, daha zinde olmamıza yardımcı oluyor. Uzmanlar, sağlıklı bir vücut için hareket etmenin önemli olduğunu ifade ediyor.İlçemizde yaşayan vatandaşlar sağlık için yürüyüşler konusunda aslında şanslı durumda bulunuyor. İlçemiz ve beldelerinde bulunan sahiller, spor yürüyüşleri için oldukça uygun alanlar olarak öne çıkıyor. Hem temiz bir deniz havası almak hem de yapılacak olan sağlık yürüyüşlerinin gerek ruh sağlığına gerekse de beden sağlığına çok iyi geleceğini düşünüyorum. Üstelik sahillerde bulunan spor aletleri, spor yapmak isteyenler için iyi bir imkan sunuyor.
Sahilde bir yürüyüş yapmak insanı günlük hayatın getirmiş olduğu stresten arındırdığı gibi daha pozitif düşünebilmek adına da büyük fayda sağlıyor. Amatör olarak olta balıkçılığıyla
ilgilenmekte, insanı ruhsal olarak çok fazla dinlendiriyor. Dinlenmiş bir vücut ise insanın bir sonraki güne daha zinde başlamasında önemli rol oynuyor. Düzenli spor yapmak ve dengeli beslenmek, sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazları olarak görülüyor. Sağlığımızın değerini iyi bilmeli ve sağlıklı bir ömür geçirebilmek için mümkün olduğunca stresten uzak durabilmeli ve spor yapmalıyız. Bazılarımız bu konuda başarılı olurken, bazılarımız ise galiba pekte başaramıyoruz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X