Sağlığın kıymeti bilinmeli

13 Kasım 2018 15:04

Sağlık insanların en değerli hazinesidir ve bizlere sunulan bir nimettir. Sağlık olmadan hiçbir şeyin önemi ve kıymeti de bulunmamaktadır. Fakat insanlar sağlıklı olduğu zaman değil de daha çok, sağlık konusunda bir sorunla karşılaştığında veya sağlığını kaybedince kıymetini daha iyi anlıyor. Sağlıklı olmak denilince sadece bir kimsenin hasta olma durumunun olmayışı değil, kişinin bedenen ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak ifade edilmektedir.

Sağlığımıza her yaşta dikkat etmeli, vücudumuz için faydalı olan besinleri alarak, hastalıklara karşı vücudumuzun direncini koruyabilmeliyiz. Bu konuda ise dengeli ve yeterli beslenme ön plana çıkmaktadır. Sağlıklı bir vücut için tavsiye edilen spor ve sağlıklı yaşam yürüyüşü ise bazılarımız için başlamak istenipte, bir türlü başlayamadığımız, ama sağlıklı bir vücut için gerekli olan bir etkinlik olarak uzmanlar tarafından öneriliyor.

Bazı durumlarda bir şeyin kıymetini kaybedince daha iyi anlıyoruz. İşte sağlıkta değerini sağlıklı olduğumuz zamanda çokta fazla bilmeyip, kaybedince çok iyi anlayabildiğimiz bir olgudur. Havaların son birkaç günden beri soğumaya başlaması ile sağlığımıza daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Sağlığımıza dikkat etmek kadar, çevremizdeki bulunan kimselerinde, soğuk algınlıklarının daha fazla görüldüğü bu günlerde, bulunmuş oldukları ortamda dikkatli olmaları gerekiyor. Özellikle toplu olarak bulunulan yerlerde.

İçinde bulunduğumuz mevsim itibariyle, soğuk algınlığına yakalanma ihtimali biraz daha fazla oluyor. Dolayısıyla hastalığa yakalanma durumu daha fazla oluyor. Bunların yanında soğuk algınlığı geçiren kimselerin etraflarına karşı biraz daha özenli ve hassas davranması da gerekiyor. Özellikle kapalı alanlarda, toplu ulaşım araçlarında, insanların daha fazla bir arada bulundukları ortamlarda bu konuya dikkat etmek gerekiyor.

Soğuk algınlığı nedeniyle  hasta olan kimselerin, etrafındaki kişilere hastalığı bulaştırmaması için gerekli hassasiyeti göstermesi gerekirken, karşılaştığımız bazı durumlarda bunun gerçekleşmediğini hatta bazı kimselerin duyarsız davrandığını gözlemlemek mümkün olabiliyor.

Toplu ulaşım araçlarında özellikle soğuk havalarda artan soğuk algınlığı ile birlikte hapşururken kendi önlemini almayanlar, orada bulunanların sağlığını etkileyebiliyor. Bu şekilde davranış sergileyen kimselerin, toplumda daha hassas davranması gerektiğini düşünüyorum. Yalnızca toplu ulaşım araçları değil, yolda yürürkende benzer görüntülerle karşılaşabiliyoruz.

Toplum sağlığını ilgilendiren bir diğer hususun ise saatli çöp uygulamasına uymayan bazı kimselerin çöplerini olur olmaz saatte, sokak köşelerine veya boş alanlara bırakması olarak görüyorum. Bu konuda duyarlı hareket etmek ise büyük önem taşıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X