Projeler, ulaşımda kolaylık sağladı

06 Temmuz 2022 16:18

Gölcük’te son dönemler içerinde ulaşım konusunda çalışmalar yapılarak vatandaşların hizmetine sunuldu. Geçtiğimiz yıllarda yapılarak hizmete sunulan köprülü kavşaklar, trafiğin daha akıcı ve kesintisiz işlemesinde büyük etken oldu. Son dönemler içinde yapılan çalışmalarda D-130 Karayolu’na alternatif olacak ve anayolda oluşan trafik yoğunluğunun azalmasında etkili olacak olan Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ndeki çalışmaların tamamlanıp, vatandaşların hizmetine sunulmasıyla birlikte, cadde bambaşka bir görünüme kavuşmakla beraber, araç sürücüleri de bu caddeyi alternatif olarak kullanabiliyor.   

İlçemize İzmit yönünden giriş yapan araç sürücüleri, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ni kullanmak suretiyle, şehir merkezine daha kolay ulaşım sağlayabiliyor veya D-130 Karayolu’na ulaşımda bu caddeyi tercih edebiliyor. Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ndeki çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte, araç sürücüleri, çift şeritli olarak yapılan caddeyi daha fazla kullanıyor. Bu ise D-130 Karayolu’nda ki trafiğin daha az olasına katkıda bulunuyor. 

Kavaklı Sahil Caddesi de, yenilenen görünümüyle, bulunmuş olduğu bölgedeki önceleri ulaşımda yaşanan sorunları da gidermiş görünüyor. Kavaklı Sahil Caddesi’nde yapılan çalışmalar kapsamında gidiş, geliş ve park şeritleriyle birlikte 12 metre genişliğe çıkarılan cadde, kaldırım ve bisiklet yolu ile birlikte 20 metre platform genişliğine sahip oldu. Bu ise araç trafiğinin daha akıcı bir hale gelmesinde büyük katkı sağlamış görünüyor.

Artan araç sayısına bağlı olarak otopark alanı ihtiyacı da artış gösteriyor. İlçemizin merkezinde bulunan otopark alanları henüz erken saatlerden itibaren, araçlar ile dolmaya başlarken, yine ilçe merkezine yakın ara sokaklarda araç park yeri bulabilmek neredeyse imkansız hale gelebiliyor. 

İlçemizde araç sürücülerinin yoğun olarak kullandığı caddelerden birisi de, Donanma Caddesi olarak görülüyor. Önceden Donanma Caddesi’ni kullanarak D-130 Karayolu’na çıkış yapabilen araçlar, geçtiğimiz yıllarda yapılan trafik düzenlemesi ile Kerimağa rampasını kullanarak İzmit yönüne ulaşım sağlayabiliyor. Yapılan düzenleme çalışması, D-130 Karayolu’nda önceden yaşanan sorunları da sona erdirmiş görünüyor. Bununla birlikte, Değirmendere yönünden gelen araçlar da, şehir merkezine girişlerde Donanma Caddesi’ni yoğun olarak kullanıyor.  

Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ndeki çalışmaların şehir içi ve D-130 Karayolundaki trafiği oldukça rahatlattığını belirten vatandaşlar, Donanma Caddesi’nde de, tıpkı Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ndeki çalışmaya benzer çalışmanın yapılmasının uygun olacağını değerlendiriyor.Araç sürücüleri, böylelikle gerek Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nden gelip Donanma Caddesi’ni kullanmak suretiyle D-130 Karayolu’na çıkacak olan araçlar için gerekse de Değirmendere istikametinden gelip Donanma Caddesi’nden ilçe merkezine giriş yapan araçlar için büyük kolaylık sağlayacağı görüşünde birleşiyor. 

Şehir içindeki trafik yoğunluğunun nedeninin büyük bir kısmının ise, bazı sürücülerin olur olmaz şekilde araçlarını park etmelerinden kaynaklandığını düşünüyorum. Tek yönlü sokaklara park edilen araçlar nedeniyle, diğer araç sürücüleri mağduriyet yaşayabiliyor. Öyle ki, bazı araç sürücüleri araçlarının park lambalarını yakarak, dakikalarca gelmeyebiliyor. Bu şekilde kabul görmeyen davranışlar sergileyen kimseler, orada diğer araç sürücülerinin mağdur olduğunu en önemlisi de acil durumlarda yolu kullanacak araçları düşünmesi gerekiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X