Projeler merakla bekleniyor

23 Aralık 2016 13:39

İlçemizin daha modern ve sağlıklı bir kent olması adına çeşitli projeler hayata geçiriliyor. Gölcük’te eksikliği duyulan ve sorunlu olan konular, yapılan projeler ve uygulamalarla giderilmeye çalışılıyor. İlçemizde devam eden veya yapılması düşünülen projeler arasında üç ayrı bölgede yapılacak olan kentsel dönüşüm, ilçemizin trafik yoğunluğunu azaltması planlanan tünel geçiş projesi ve yapılması beklenen projeler arasında bulunan Güney Marmara Otoyolu ilk sıralarda bulunuyor.

 Son yıllarda sayıları artan ve ilçemizde yaşayan vatandaşlar tarafından büyük ilgi gören mahalle konakları, yeni okulların yapılması veya bakım onarımdan geçirilmesi de eğitim alanında yapılan ve sonuçları ilçemizdeki okullarda okuyan öğrencilerin ülkemiz genelinde girmiş oldukları sınavlarda almış oldukları başarı ile kendisini gösteren yatırımlar arasında yer alıyor. Asar Deresi’nin ıslahı ve yan yol çalışmaları gibi projeler de devam ediyor.

 Kentsel dönüşüm ilçemiz için çok önemli bir konuma sahip bulunuyor. Dönüşümle birlikte imar yasağı bulunan Denizevler’deki binaların yıkım çalışmaları devam ediyor. Dönüşümün diğer bir ayağını oluşturan sanayi sitesi ise, yeni sanayi sitesinin yapılmasıyla birlikte şu anki görüntüsünden uzakta yeni yerinde daha iyi şartlarda hizmet verecek.

 Yeni sanayi sitesinin yapılmasıyla birlikte sanayi esnafları mevcut sanayi sitesinin olumsuz koşullarından kurtulmakla birlikte, o bölgede yine ilçemizde ihtiyaç duyulan belki kapalı Pazar alanı, belkide sosyal donatıların olduğu bir merkez yapılabilecektir.

 Hisar Deresi veya diğer adıyla Asar Deresi’nin ıslah çalışmaları ve kavşak çalışması tamamlandığında bölgeye nefes aldıracaktır. Yapılan proje kapsamında dere ıslahının her iki kenarındaki yan yollar vasıtasıyla büyük araçların oluşturduğu trafiğin mahalle içi ulaşımdan uzaklaştırılması sağlanacak, dere üzerinde kurulan köprüler aracılığıyla mahaller arasındaki geçişlerin de D-130 Karayolu’na vatandaşların girmeden sağlanabilmesine de olanak verecek. Buradaki proje bittiğinde o bölgedeki trafik sorunu da çözülmüş olacaktır.  

 İlçemizin en büyük sorunlarından birisi haline gelen trafik sorununun ise battı-çıktı projesi ile giderilmesi planlanıyor. Anayolda her gün yaşanan trafik yoğunluğu ilçemizden transit geçecek olan araçların battı-çıktıyı kullanmasıyla birlikte rahatlayacağı düşünülüyor. Proje yalnızca anayola değil şehir içi trafiğine de olumlu etki yapacaktır. Mevcut durumda anayolda oluşan yoğunluk şehir içi trafiğini de oldukça fazla etkilemektedir.

 Trafik yoğunluğunu azaltması düşünülen bir başka proje ise Güney Marmara Otoyolu projesi olarak görülüyor. Güney Marmara Otoyolu projesi kapsamında Gölcük’ün üst kesimlerinden geçecek olan yol ile uzun ve ağır tonajlı araçlar da şehir içine girmeyecek. Bu da ilçe trafiğini olumlu yönde etkileyecektir. Projenin Kartepe’den başlayarak Karamürsel çıkışına kadar olan 65 kilometrelik bölümde yapılması hedefleniyor.

 İlçemizde yaşayan vatandaşlar, yapılması planlanan projelerin bir an önce hayata geçirilmesi konusunda hemfikir görünüyor. Özellikle ulaşımda yaşanan sıkıntıların sona ermesi adına Tünel Geçiş Projesi ve Güney Marmara Otoyolu projesi bu aşamada büyük önem taşıyor.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X