Proje ve yatırımların büyük katkısı(1)

06 Ağustos 2019 14:54

İlçemizde son yıllarda yapılan projeler ve yatırımlar, eğitimden sağlığa, turizmden ulaşıma kadar birçok alanda sonuçlarını gösterdi, göstermeye devam ediyor. Eğitim yatırımları ile yeni okullar yapılmış, bununla birlikte, bakım onarım ihtiyacı duyulan okullarda da gerekli çalışmalar gerçekleştirilmişti. Son yıllarda ilçemizdeki eğitim alanındaki başarı oranı da bununla beraber olarak hızla yükselişe geçmiş, ülkemiz genelinde yapılan sınavlarda ilçemizdeki okullarda eğitim-öğretim gören öğrenciler başarılı dereceler elde etmişti.

 Gölcük’te üç ayrı bölgede gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesi ise büyük projeler olarak ön plana çıkıyor. Yaşamış olduğumuz depremden en çok etkilenen alanlardan olan Denizevler sakinlerine Sivritepe kentsel dönüşüm alanında bulunan ve 541 konut, 14 dükkan ve 1 caminin yapım çalışmalarının sona gelindiği proje ile vatandaşların daha sağlam ve sağlıklı konutlarda ikamet etmelerine imkan sağlanacaktır. Sivritepe konutlarının ise bu ay içinde teslim edilmesi bekleniyor.

 Eski sanayi sitesinin bulunmuş olduğu alanın fiziki konularda yetersiz kalması, yeni bir sanayi sitesinin yapılması ihtiyacını ortaya koymuştu. Bu amaçla eski sanayi sitesinde başlatılan dönüşüm çalışmaları tamamlanmış ve yeni sanayi sitesi yapılarak hizmete sunulmuştu. Kentsel dönüşüm projesinin diğer bir kısmı olan yeni sanayi sitesinin hizmete girmesiyle, sanayi esnafı daha sağlıklı ortamda çalışma imkanına kavuşmuş oldu.

 Kentsel dönüşümün diğer bir bölgesi olan Merkez Mahallesi’ndeki dönüşümün ise ilçemize yeni bir renk yeni bir soluk getireceğini düşünüyorum. Yapılacak olan dönüşümle beraber, daha sağlam ve sağlıklı binalar yapılacak, ilçe merkezi adeta nefes alacaktır. İlçe merkezindeki dar olan sokakların genişleyip, daha farklı bir görünüme kazanması beklenirken, vatandaşların da dönüşümde en çok merak ettikleri alanların başında şehir merkezinde yapılacak olan dönüşüm geliyor.

 D-130 Karayolu üzerinde bulunan ilçemizde, trafik yoğunluğunu azaltmak ve trafiğin kesintisiz sürdürülmesi amacıyla geçtiğimiz yıllar içerinde köprülü kavşaklar yapılarak hizmete sunulmuştu. İlçemize son yıllarda kazandırılan ve bulunduğu konum itibariyle trafikte büyük rahatlama sağlayan yatırımlardan olan Gölcük Hisar Deresi çevresinde gerçekleştirilen kavşak çalışması da ulaşım alanındaki yatırım projelerinden önemlileri arasında bulunuyor.

 İlçemizde daha önceleri yapılan Kerimağa rampası mevkiindeki köprülü kavşak, bölgenin trafik yükünü oldukça hafifletmiş, ilçemizde yapılan trafik düzenlemesi ile Gölcük’ten çıkıp, İzmit yönüne gidecek araçlar içinde önemli bir ulaşım noktası olmuştu.

 Değirmendere Dörtyol mevkiine yapılan köprülü kavşakta, gerek D-130 Karayolu’nda trafiğin akıcı bir şekilde işlemesi, gerekse Yukarı Değirmendere ve şehir merkezine ulaşımın daha sağlıklı yapılması adına önemli bir görev görmektedir.

 Yüzbaşılar mevkiinde yapım çalışmaları sona eren köprülü kavşak projesi de, önemli projeler arasında bulunuyor. Köprülü kavşak projesinin tamamlanmasıyla birlikte bölgedeki trafik akışı transit hale geldi ve aynı zamanda araç yığılmalarının da önüne geçilmiş oldu. Bölgeye ulaşım alanında büyük nefes aldıran proje ile daha önce yaşanan sorunlarda sona ermiş oldu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X