Prestij caddeler beğeni topluyor

19 Şubat 2019 15:41

Her geçen gün gerek nüfus yoğunluğu olarak gerekse coğrafi olarak büyüyen ilçemizde, buna bağlı olarak ihtiyaçlarda da artış oluyor. İlçemizde son yıllarda yapılan çalışmalar kapsamında bakım ihtiyacı duyulan sokak ve caddeler elden geçirilerek, yenileniyor ve prestij cadde olarak vatandaşların hizmetine sunuluyor. Sokak ve caddelerin daha güzel bir görünüme kavuşturulması ve daha kullanışlı bir hale getirilmesi adına yapılan çalışmalar, vatandaşların beğenisini kazanıyor.

Prestij cadde çalışmaları, önceleri ilçe merkezinde yapılmış, daha sonra gerek ilçemizin değişik sokak ve caddelerinde gerekse beldelerinde uygulamaya konulmuştu. Eski olan yollarda ve kaldırımlarda yapılan çalışmalar kapsamında yollarda gerekli bakım çalışmaları yapılarak, yaya kaldırımları elden geçiriliyor, ilçemizin bazı kesimlerinde eksik olan ve görme engelli vatandaşlarımızın ulaşımında büyük kolaylıklar sağlayan, sarı renkli kılavuz yollarda prestij cadde uygulaması kapsamında yapılıyor. Bu da eksikliği giderme adına büyük fayda sağlıyor.

Prestij cadde veya sokak çalışması yapılan yerlerdeki sokak aydınlatmaları da değiştirilerek, yeni monte edilen aydınlatmalarla daha modern bir görünüm sağlanıyor. Prestij cadde veya sokak ismi verilen çalışmalar, vatandaşlar tarafından olukça olumlu karşılanıyor. Yapılan çalışmalarda aynı zamanda bazı duyarsız sürücülerin yaya kaldırımlarına araçlarını park etmelerini önlemek için dubalar monte edilerek, bu tür yanlış davranışların önüne geçilmeye çalışılıyor.

Yetkililer, dubalarla hatalı araç parklarının önüne geçmeye çalışırken, bazı araç sürücülerinin dubalara zarar vererek, araçlarını yaya kaldırımına park etmek istemeleri ise tepkiyle karşılanıyor. Plastik şeklinde olan ve eğilmeye müsait durumda bulunan dubalar araç sürücüleri tarafından sık sık zarar verilirken, yeni monte edilen dubalar araçların kaldırımlara park etmesine imkan vermiyor. Yapılan prestij cadde uygulamaları ilçemize ayrı bir güzellik kazandırdığı gibi bozulan yolların eskiyen kaldırımların yenilenmesine de olanak sağladığı için sahip çıkılması gerekiyor. Yapılan yatırım ve yenileme çalışmalarının belirli bir maliyeti ve emeğinin de olduğunun unutulmaması gerekiyor.

Hız kesici kasisler

Gölcük genelinde bulunan yollarda belirli noktalarda, araçların hız yapmasını önlemek ve yaya emniyeti açısından hız kesici kasisler bulunuyor. Araçların özellikle ara sokaklarda hız yapmasını önleyen, oldukça faydalı bulduğum hız kesici kasislerin son dönemde yeni cadde ve sokaklara yapıldığını gözlemliyoruz. Fakat bazı hız kesici kasislerin bulunduğu yerlerde, kasisin olduğunu belirten uyarı levhalarının bulunmaması, özellikle akşam hava karardıktan sonra tehlikeli durumların yaşanmasına neden olabiliyor.

Bununla birlikte var olan hız kesici kasislerin bir kısmının üzerinin, araç sürücüleri tarafından fark edilebilmesi amacıyla boyanması, güzel bir uygulama olmakla beraber, bazılarının üzerindeki boyaların zamanla silinmesi ise hız kesicilerin görünürlüğünün azalmasına neden olabiliyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X