Prestij cadde ile gelen değişim

09 Aralık 2019 15:49

İlçemizde son dönemler içerisinde yapılan çevre düzenleme çalışmaları, şehir estetiğine katkı sunmakla birlikte, eksikliği hissedilen konuların tamamlanması adına büyük fayda sağlıyor. Son yapılan çalışmalarla birlikte hizmete giren ve vatandaşların büyük beğenisini toplayan parkların sayısı çoğalmakla beraber, parklarda ve oyun alanlarında bulunan malzemelerde bakım çalışmasından geçirilerek, daha sağlıklı işlev kazanmış oldu. Yine ilçemizde yapılan Cumhuriyet Parkı da hem ilçemize ayrı bir renk getirdi, hem de ilçemizde vatandaşların adeta uğrak yerlerinden olan Anıtpark’a alternatif bir yer haline geldi.

Her geçen gün gerek nüfus yoğunluğu olarak gerekse coğrafi olarak büyüyen ilçemizde, birtakım ihtiyaçlarda bulunuyor. Bununla birlikte Gölcük’te son yıllarda sokak ve caddelerin daha güzel bir görünüme kavuşturulması ve daha kullanışlı bir hale getirilmesi adına da çeşitli çalışmalar gerçekleştiriliyor. İlçemiz genelinde uygulamaya konulan prestij caddeler ise ilçemizin modern görünümü adına önemli katkı sağlıyor.

Önceleri ilçe merkezinde yapılan prestij cadde çalışmaları, daha sonra gerek ilçemizin değişik sokak ve caddelerinde gerekse beldelerinde uygulamaya konuldu. Eski olan yollarda ve kaldırımlarda yapılan çalışmalar kapsamında yollarda gerekli bakım çalışmaları yapılarak, yaya kaldırımları elden geçiriliyor, ilçemizin bazı kesimlerinde eksik olan ve görme engelli vatandaşlarımızın ulaşımında büyük kolaylıklar sağlayan, sarı renkli kılavuz yollarda prestij cadde uygulaması kapsamında yapılarak bu konudaki eksiklik gideriliyor.

Prestij cadde çalışması yapılan yerlerdeki sokak aydınlatmaları da değiştirilerek, yeni monte edilen aydınlatmalarla daha modern bir görünüm sağlanıyor.  Şimdiye kadar birçok noktada çalışmalar yapılarak hem zemindeki görüntü değiştirildi, hem de modern bir görünüme kavuşturuldu. Yapılan çalışmalarda aynı zamanda bazı duyarsız sürücülerin yaya kaldırımlarına araçlarını park etmelerini önlemek için, yeni dubalar monte edilerek, bu tür yanlış davranışların da önüne geçiliyor. Prestij caddeler bulunmuş olduğu alana görsel olarak güzellik katmanın yanında, esnaflar tarafından da memnuniyetle karşılanıyor.

Bu kapsamda yapılan yatırım ve yenileme çalışmalarının belirli bir maliyeti olduğu ve emek harcandığının da unutulmaması gerekiyor. Yapılan prestij cadde uygulamaları ilçemize ayrı bir güzellik kazandırdığı gibi bozulan yolların eskiyen kaldırımların yenilenmesine de olanak sağladığı için aynı zamanda sahip çıkılması gerekiyor.

Prestij caddelerdeki kaldırımlarda engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak engelli rampaları, görme engelli vatandaşlar için sarı renkli kılavuz yollar bulunuyor. İlçemizin birçok yerinde bulunan ve diğer kesimlerine de yayılmasına ihtiyaç duyulan kılavuz yollar, görme engelli vatandaşların ulaşımında önemli bir yer tutuyor. Yapılan çalışmaların, engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için yapıldığı unutmamak gerekiyor. Buna karşın, engelliler için kaldırımlara yapılan engelli yollarına gelişigüzel malzemelerin konulması veya zarar verilmesi, engelli vatandaşların ulaşımlarında sorunlarla karşılaşmasına neden olabiliyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X