Pazarcı esnafının kapalı pazar özlemi

05 Şubat 2016 17:49
Belki de en zor mesleklerdendir pazarda esnaflık yapmak.

 Çünkü onlar havaların soğuk ya da sıcak olmasına aldırış etmeden, evlerine götürecekleri ekmek derdindedir. Yağmur kar demeden vatandaşlara hizmet sunmanın peşindedir pazarcı esnafı. Sabahın erken saatlerinden başlayan ekmek mücadelesi, akşam olup müşteriler çekilinceye kadar devam eder.

 Haftanın birkaç günü veya bütün bir hafta devam eden bu ekmek mücadelesinde, bilemeyiz onların çektiği sıkıntıları ve dertleri. Bütün zorluklara rağmen hayat mücadelesine devam etmek zorundadır pazar esnafı.

 Sabah kasasından boşaltıp tezgahına özenle dizdiği ürünler, akşam olduğunda tekrar aynı şekilde kasalara konulur. Çünkü hayat mücadelesi ertesi gün kaldığı yerden devam edecektir. 

Pazarcı esnafları bahsettiğim gibi doğa koşullarına aldırış etmeden çalışıp dururlar. Onların en büyük beklentisi ise daha rahat ortamda işlerini yapabilmek, vatandaşlara da sağlıklı şartlarda hizmet sunabilmek. Bu amaçla çalışırlar pazarcı esnafları.

 Bunun için kapalı pazar yeri, pazarcı esnafı için çok büyük ve gerekli olan bir ihtiyaçtır. İlçemizde kapalı olarak hizmet veren yalnızca iki adet pazar yeri bulunmaktadır.

 Kalıcı ve kapalı pazarda hizmet veren pazarcı esnafı da bu pazarlarda daha keyifli ve sağlıklı çalışmaktan gayet memnun olduklarını belirtiyor.

 İlçemizde hizmet veren semt pazarları ise, pazarcı esnafının beklentilerini tam anlamıyla karşılayabilmiş değil. Gerek bulundukları konum itibariyle, gerekse pazarcı esnaflarının beklentilerinin altında olması dolayısıyla kapalı pazar yeri artık bir ihtiyaçtan çıkıp, gereklilik halini almıştır.

 Bulundukları konum dolayısıyla diyorum çünkü şu anda hizmet veren semt pazarlarında, hem pazarcı esnafı hem de pazara alışveriş yapmaya gelen vatandaşlar birtakım sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Bunlardan en göze çarpanı ise kurulan pazarların mahallelerde evlerin arasında kalması.

 Bu soruna çoğu zaman da otopark sıkıntısı da eklenince, vatandaşlar da daha rahat ortamda alışveriş yapacakları kapalı pazar yerlerinin ilçe merkezine yakın yerlerde yapılmasını bekliyor.

 

İlçemizdeki mahalle aralarına kurulan semt pazarlarının yerini kapalı pazarların almasını pazarcı esnaflarının beklediği kadar, vatandaşların da özlemi olduğunu düşünüyorum. Nasıl ki diğer kapalı pazarlar ilçemize kazandırılmışsa, diğer semt pazarları da birleştirilerek, kalıcı ve kapalı pazarlar yapılabilir. 

 

İlçemizde kurulan semt pazarlarındaki olumsuzluklara rağmen hizmet veren pazarcı esnafları hava koşullarından etkilenmeden, daha güzel ortamda hizmet sunabileceği kapalı pazarların özlemini duyup, gerçekleşeceği günleri heyecanla bekliyor. Vatandaşlar olarak bizlerde kapalı pazarlarda yağmurdan, güneşten etkilenmeden alışveriş yapacağımız günleri bekliyor ve en kısa sürede gerçekleşmesini diliyoruz.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X