Pazar esnafının büyük beklentisi

08 Aralık 2016 14:05
Pazar esnafının büyük beklentisi

Son günlerde hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte başlayan soğuk havalar, ilçemizdeki ticarette durgunluk yaratmasının yanında, beklide bu durumdan en çok etkilenenlerin başında ise semt pazarlarında günün erken saatlerinden itibaren, geç saatlere kadar ekmek parası peşinde koşan pazarcı esnafları geliyor. Haftanın çeşitli günlerinde değişik yerlerde pazar açan esnaflar, soğuk havaya aldırmadan işlerini en iyi şekilde yapmaya gayret gösteriyor.

 Havaların mevsim itibariyle bundan sonra daha da soğuyacağı düşünüldüğünde pazar esnaflarının da işleri bir hayli zor gözüküyor. Pazar esnafları yaşamış oldukları tüm olumsuzluklara rağmen işlerini en iyi şekilde yapmaya ve müşterilerine güler yüzde de eksik kalmıyor. Oldukça meşakkatli bir meslek icra eden pazarcı esnaflarının en büyük dileği ise kapalı pazarlarda işlerine devam edebilmek.

 Soğuk havaların gelmesiyle birlikte eksikliği oldukça fazla hissedilen kapalı pazarlar hakkında Gölcük Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Abdurrezzak Tuncer’de değişen şartlar nedeniyle kapalı pazarlarda hizmet vermek istediklerini, zor iklim koşullarına rağmen pazarcı esnaflarının işlerini en iyi şekilde yapmaya devam ettiklerini ifade ediyor.

 Başkan Abdurrezzak Tuncer, pazar esnaflarının hizmetlerini daha güzel bir ortamda sürdürmeleri için üstün bir çaba sarf ettiklerini ve ilerleyen zamanda kapalı pazar müjdesi verebileceklerini ifade etmesi pazar esnafları için bir umut olmuştur. Kentsel dönüşüme girecek olan mevcut sanayi çarşısının kapalı pazar yeri olarak değerlendirilebileceğini yazılarımda belirtmiştim.

 Başkan Tuncer’in de mevcut sanayi sitesinin kapalı pazar olarak hizmet verebileceğini belirtmesi, pazarcı esnafları için bir müjde niteliği taşıyor. Dilerim değişen iklim koşullarında hizmet vermeye devam eden pazar esnafları, kalıcı ve kapalı pazarlara bir an önce kavuşur.

 İletişimde engeller işaret dili ile kalkıyor     

İlçemizde çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından yıl içerisinde kurslar açılıyor. Açılan bu kurslar sayesinde kursiyerler yeri geliyor sertifikalarına kavuşup bir meslek sahibi olurken, bazı kurslarda da kursiyerler el emeği göz nuru eserler ortaya çıkartıyor. Geçtiğimiz dönemlerde açılan ve vatandaşların büyük ilgi göstermiş olduğu bir kurs var ki, bu kursu diğerlerinden ayıran tarafı ise engelli vatandaşlarımızın günlük yaşantılarında karşılaşmış olduğu bir sorunu çözme konusunda büyük faydası bulunuyor.

 Bahsetmiş olduğum bu kurs işitme engelli vatandaşlarla iletişim kurulabilmesi amacıyla açılan işaret dili kursu. İşaret dili, işitme engelli vatandaşlarımızın karşı taraftaki kimse ile iletişim kurabilmek için el hareketlerini kullanarak oluşturdukları görsel bir dil olarak ifade ediliyor. İşitme engeli olan vatandaşlar, günlük hayatta işaret dilini kullanarak karşısındaki ile anlaşmak durumunda kalıyor.

 İşitme engelli olan vatandaşların karşılaştığı birçok sorunun temelinde, karşısındaki kimselerle sağlıklı iletişim kurulamaması bulunuyor. İşitme engelli vatandaşlarımızın iletişimde karşılaşmış olduğu zorlukları aşmalarına yardımcı olmak adına verilen işaret dili kurslarına katılımın fazla olması engelli vatandaşlarla iletişimde büyük fayda sağlayacaktır.  

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X