Oyun alanlarında aydınlatma sorunu

05 Temmuz 2017 13:52
İlçemizde çocuklara ve gençlere yönelik olarak birçok mahallede oyun alanları ve parklar bulunuyor.

 Çocukların zamanlarını hoşça değerlendirdiği oyun alanları, aynı zamanda onların gelişimine de katkı sunuyor. Çocuklar ve gençler için yapılan spor oyun alanlarında bir takım eksiklikler bulunsada, günümüzde artan yapılaşmaların arasında çocukların oyun oynayabilecekleri bu alanlar, onların emniyetli bir şekilde zamanlarını geçirmeleri için veliler açısından da olumlu bulunuyor.

 Yaz mevsiminde olmamız ve son günlerde oldukça sıcak seyreden hava sıcaklıkları, çocukların ve gençlerin bu oyun alanlarını daha çok akşam saatlerinde kullanmalarına neden oluyor. İlçemizde Atatürk Mahallesi 3039. Sokak’ta da gençlerin spor etkinliği yapabilmeleri için basketbol ve halı futbol sahası bulunuyor. Fakat burada bulunan spor alanlarından gençler son günlerde akşam saatlerinde faydalanamıyor.

 Bunun nedeni ise hava karardıktan sonra burada bulunan spor alanlarında ışıkların yanmaması. Akşamları bir hevesle spor alanlarına giden gençler, sahaları aydınlatan lambaların yanmaması nedeniyle, geri evlerine üzgün bir şekilde dönmek zorunda kalıyorlar. Spor alanlarındaki aydınlatma probleminin çözülmesi, gençleri spora daha çok yönlendireceği gibi, fiziksel gelişimlerinede katkıda bulunacaktır. Yine belirtmiş olduğum spor alanlarının bulunduğu yerdeki oturma banklarıda kullanılamaz durumda. Bankların oturma yerlerinin kırık olması, buradan faydalanmayı imkansız hale getiriyor.

 Yağışlarla gelen sorun

İlçemizde son günlerde etkili olan sıcak havalar son iki gündür yağan yağmurlarla birlikte birazda olsa sıcak havalardan bunalan vatandaşların nefes alması için faydalı oldu. Fakat yağan yağmurlarla birlikte ilçemizde her yoğun yağış sonrası yaşanan sorunlar, tekrar görüldü. Daha çok yollardaki bozulmalardan dolayı yaşanan bazı noktalardaki su birikintileri, yayalar için sorun oluşturdu.

 lçemizin içinden geçen ve transit güzergah üzerinde bulunan D-130 Karayolu, ağır tonajlı araçlar tarafından da yoğun olarak kullanılıyor. Geçtiğimiz yıl yolda meydana gelen asfalt bozulmaları, yapılan çalışmalarla bir nebze olsun giderilmesine rağmen, yine aynı yolun bazı kesimlerinde yolun eğiminden dolayı su birikintileri meydana geldi.

 Ağır tonajlı araçlar ve anayolda hızla seyreden araçların sıçratmış olduğu sular bazı kesimlerde yaya kaldırımlarına kadar ulaştı. Geçtiğimiz dönemde yapılan asfalt bakım çalışmalarının, yolun bozuk olan kısımlarında tekrar yapılması gerektiğini düşünüyorum. Benzer görüntülere şehir merkezindeki kaldırımlarda da rastlamak mümkün oldu. Yaya kaldırımlarında bulunan parke taşlarının yerinden oynaması ile oluşan boşluklara dolan sularda, vatandaşlara zor anlar yaşattı. Yaya kaldırımlarının elden geçirilerek, bozuk olan kaldırım taşlarının bakıma alınması gerekiyor.  

 Yoğun yağışların yaşandığı havalarda, araç sürücülerinin de özellikle ara sokaklarda daha yavaş araç kullanmaları da önem arz ediyor. Ara sokaklarda biriken sular, araçların hızla seyretmesi nedeniyle yayaların üzerine sıçrıyor. Bu konuda da gerekli duyarlılık gösterilmeli.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X