Otoparkta sorunlar değişmiyor

19 Mayıs 2022 17:12

İlçemizde ihtiyaç duyulan araç otoparkı için geçen dönemler içerisinde yapılan çalışmalarla, eski Gazi Ortaokulu’nun bulunduğu alana, Merkez Mahallesi Donanma Caddesi, Merkez Mahallesi 12. Sokak’ta, Albay Burak Caddesi’nde kapalı ve katlı olmak üzere otoparklar yapıldı. Yine Değirmendere’de ihtiyaç duyulan otopark ise kapalı otopark yapılarak vatandaşların hizmetine sunuldu. Değirmendere’de yapılan otopark, büyük bir ihtiyacı karşılamakla birlikte, önceleri görülen otopark sorununun da büyük oranda giderildiğini görülüyor.Değirmendere’deki kapalı ve katlı otoparkın, oldukça isabetli bir karar olduğunu ifade etmek istiyorum. Semt pazarının kurulduğu günlerde, pazara alışverişe gelen araç sürücülerinin otoparkı kullanması, önceden yaşanan sorunları gidermekle birlikte, ulaşımın daha akıcı işlemesine olanak sağlıyor.
İlçemizde yapılan otoparklar, otopark ihtiyacının büyük bir bölümüne cevap vermekle birlikte, açık otopark alanları günün hemen her saatinde araç sürücüleri tarafından da büyük ilgi görüyor. Açık otopark alanları içerisinde eski Gazi Ortaokulu’nun bulunduğu alan uzun bir süreden beri sürücüler tarafından şehir merkezine yakın olması dolayısıyla yoğun olarak tercih edilirken, diğer otoparklarda da aradan geçen zaman içinde büyük ilgi görmeye başladı. Eski Gazi Ortaokulu’nun bulunduğu alan, geçtiğimiz dönemler içerisinde yapılan düzenleme çalışmaları ile bozuk olan zemininde asfalt çalışması yapılmış, araçların düzgün bir şekilde park edilmesi amacıyla araç park şeritleri çizilmiş ve daha düzenli bir görünüme kavuşmuştu. Otopark alanında yapılan düzenlemelerle etrafı tel örgü ile çevrilmiş, otoparkın yakınına iki adet çöp konteynırı konulmuştu.
Fakateski Gazi Ortaokulu’nun bulunduğu otopark alanında hemen hemen her gün bazı sorunların tekrar ettiğini görebilmek mümkün olabiliyor. Otopark alanına park edilecek araç sayısının üzerinde araç parkı yapılması, bazı araç sürücülerinin otopark alanında belirlenen çizgilerin dışına araçlarını park etmeleri veya alanda park edilmemesi gereken yerlere araç parkı yapılması, diğer araç sürücülerini de zor durumda bırakabiliyor.
Bazen yanlış park edilen araçlar nedeniyle, diğer araçların otoparktan çıkmaları zorlaşırken, bazen de uzun bir süre, hatalı park edilen araç sürücüsünü beklemek durumunda kalınabiliyor. Ben de daha önce benzer durumla karşı karşıya gelmiş birisi olarak, aracını hatalı bir şekilde park eden araç sürücüsünü dakikalarca beklemek durumunda kalmış, hatta araç sürücüsünün sonradan aracının başına geldiğindeki rahat tavırlarını görünce hayretler içerisinde kalmıştım.
Araç parkları konusunda en büyük duyarlılık ise elbette araç sürücülerine düşüyor. Hizmete sunulan otopark alanları tam olarak ihtiyaca cevap vermese de, çok sayıda aracın park etmesine de imkan sağlamaktadır.
Bazı sürücülerin ilçemizin çeşitli noktalarında yaya kaldırımlarına araçlarını park etmesi ise normal işleyişin tersine bir görüntünün ortaya çıkmasına neden oluyor. Özellikle dar olan sokaklarda yaya kaldırımlarına araçların park edilmesi ile birlikte yayalar araç yolunda yürümek zorunda kalıyor ki bu da, emniyetsiz durumların yaşanmasına neden olabiliyor.
Şehir merkezine yakın olması dolayısıyla tercih edilen Fakateski Gazi Ortaokuluotopark alanında, araç sürücülerinin daha duyarlı davranması ile görülen sorunlarda giderilmiş olacaktır. Her konuda olduğu gibi araç park ederken de empati yapılmasının daha doğru olacağını düşünüyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X