Otoparklara eklenen sorunlar

07 Aralık 2018 15:01

Gölcük’te görülen sorunların başında gelen otopark eksikliği, yeni alanların otopark olarak hizmete açılmasıyla giderilmeye çalışılsa da, yine de yeterli gelmediği görülüyor. Tabi bunda artan nüfus ve araç sayısı etkili olsa da, sorun hemen her gün kendisini gösteriyor. Özellikle şehir merkezine yakın alanlarda araç park yerlerinin sınırlı olması, sorunların yaşanmasına neden olabiliyor. Birde bunlara ara sokaklarda daha fazla olmak üzere hatalı araç parkları eklendiğinde, sorun daha da büyüyor.

 Bahsetmiş olduğum gibi yeni otopark alanları bir nebzede olsa otopark eksikliğini giderse de, bu alanlarda görülen bir diğer sorun ise bu alanların zeminlerinin iyi durumda bulunmaması. İlçemizde araç sürücülerinin en fazla tercih ettiği yerlerden olan eski Gazi Ortaokulu’nun bulunduğu alanda dahil olmak üzere, bazı otopark olarak kullanılan alanlarda zeminlerinin düzeltilmesine ihtiyaç duyuluyor.

 Güzel havalarda çok fazla hissedilemeyen zemindeki bozulmalar, yağışlı havalarda bu alanları kullanacak olan araç sürücülerini olumsuz etkiliyor. Yağan yağmurla birlikte bozuk olan zeminlerde bulunan çukurlara suların dolması, sürücüleri zor durumda bırakıyor. Otopark olarak kullanıma açılan bu alanların elden geçirilmesine ihtiyaç duyulduğu görülüyor.

 Geçtiğimiz aylarda eski Gazi Ortaokulu’nun bulunduğu alanın çevresi tel örgü ile çevrilmiş, zemindeki bozuk olan bazı noktalara düzenleme yapılmış ve alanın girişine bir kulübe konulmuştu. Fakat o tarihten sonra herhangi bir çalışmanın yapılmadığı alanda duyarsız kimselerin çevreye atmış oldukları çöpler, görüntü kirliliği yarattığı gibi toplum sağlığı açısından da sorun oluşturuyor.

 Yağışlı hava bakım ihtiyacını arttırıyor

D-130 Karayolu üzerinde bulunan ve anayolun ilçemizi adeta ikiye böldüğü bazı kesimlerinde vatandaşların güvenli bir şekilde yolun karşısına geçmesi için üstgeçitler ve altgeçitler bulunuyor. Altgeçitler, bazı duyarsız ve çevreye gereken özeni göstermeyen kimseler tarafından sürekli kirletilerek, duyarlı vatandaşların tepkisini çeksede, toplumda çevre bilincinin oluşması, istenmeyen görüntülerin önüne geçilmesinde etkili olacaktır.

 İlçemizde bulunan üstgeçitlerden yalnız iki adedi asansörlü olarak hizmet veriyor. Bu üstgeçitlerden bir tanesi eski garajlar mevkiinde, bir diğeri ise Değirmendere’de Dörtyol mevkiine yakın bir noktada bulunuyor. İlçemizde vatandaşların yoğun olarak kullanmış olduğu üstgeçit olan eski garajlar mevkiindeki üst geçidin, kapsamlı bir bakımdan geçirilmesine ihtiyaç duyduğu görülüyor.

 Özellikle yağışlı havalarda üstgeçidin merdivenlerinin kayganlaşması, emniyetsiz durumların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Daha önceleri de ifade ettiğim gibi üstgeçitte bulunan tutacak yerlerinin bazı kısımlarının kırık ve yerinden çıkmış olması, bu noktayı kullanan vatandaşları özellikle yağışlı havalarda etkiliyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X