Otopark alanında ihtiyaçlar

25 Ekim 2017 13:31
İlçemizin otopark ihtiyacını hafifletmede büyük bir ihtiyacı karşılayan eski Gazi Ortaokulu’nun bulunduğu alanda gerekli bazı düzenlemeler yapılması kanaatindeyim.

 Araç sürücüleri tarafından şehir merkezine yakınlığı dolayısıyla oldukça fazla tercih edilen alanda, bazı araç sürücülerinin araçlarını park ederken önem göstermemesi, daha önce park eden araçların alandan çıkabilmesi için sorunlarla karşılaşmalarına neden olabiliyor.

 Alanın önceden toprak olan zemini yağan yağmurlar neticesinde bozulmuş, bunun üzerine zemin asfalt ile kaplanarak, sorun giderilmişti. Zemini düzeltilen alana bazı araç sürücülerinin araçlarını park edebilmek için hatalı parklar yapması, diğer araç sürücülerini de sıkıntıda bırakıyor. Otopark zeminine araç park yerlerini gösteren çizgilerin çizilmesi, hem buradaki karmaşanın önüne geçecek, hem de araç sürücülerinin bu konuda yaşamış olduğu mağduriyeti ortadan kaldıracaktır.

 Otopark alanında yaşanan diğer bir sorun ise otoparkın giriş noktasına yakın bir bölgeye bırakılan ve çevre kirliliği olduğu kadar, insan sağlığını da etkileyen çöpler. Bu mevkide günün hemen her saatinde çöplerle karşılaşmak mümkün olabiliyor. İlçe genelinde olduğu gibi burada da saatli çöp uygulamasına uyulmadığı görülüyor.

 İlçemizin çeşitli yerlerine bir süre önce saatli çöp uygulamasının olduğu yerlere yapılmaya başlanan yeraltı çöp konteynırları, özellikle saatli çöp uygulamasının tam olarak hayata geçirilemediği yerlerde oldukça fayda sağlayacaktır. Daha önceden çöplerini belirli saatlerde gereken yerlere bırakmayan kimseler, tahmin ediyorum yeraltı çöp konteynırlarının yapılmasıyla birlikte çöplerini de bu konteynırlara atarak, ilçemizin temiz kalması için gereken özeni gösterecektir. Saatli çöp uygulamasına uymanın yalnızca çevrenin temiz kalması için değil, toplum sağlığı içinde önem taşıdığının unutulmaması gerekiyor.

 Otopark olarak kullanılan alanın çıkış yönünde ise özellikle akşam saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanıyor. Amiral Sağlam Caddesi’ne çıkmak isteyen araçlarla tam tersi istikametten gelen araçların oluşturduğu yoğunluk, Amiral Sağlam Caddesi’ndeki trafiği de etkiliyor. Trafikte esas olanın saygı olduğu bilinci ile hareket etmek, birçok sorunun da önüne geçecektir.

 Geri dönüşüm konteynırları

Geri dönüşüne tabi olan malzemelerin ekonomiye geri kazandırılması maksadıyla, bazı sokaklarda geri dönüşüm konteynırları bulunuyor. Vatandaşlar da dönüşüm kapsamında olan atıkları bu konteynırlara atarak, ülke ekonomisine katkıda bulunuyor. Fakat bazı mahallelerde bulunan geri dönüşüm konteynırlarının tahmin ediyorum bakım için alındıktan sonra uzun bir süredir eski yerine getirilmediği de görülüyor.

 Geri dönüşüm kapsamında kullanılacak malzemelerin geri dönüşüm konteynırlarına değilde çöp konteynırlarına atılması, ekonomik kazancı önlediği gibi, doğanın da kirletilmesine neden oluyor. Daha önce mahallelerde bulunan fakat bir süredir bazı sokaklarda bulunmayan geri dönüşüm konteynırlarının yerlerine konulması, geri dönüşüm bilincinin de artmasında da etkili olacaktır.   

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X