Ortak değerler, saygı ve hoşgörü...

03 Kasım 2016 11:37

Toplumda insanların ortak olarak yaşamış oldukları yerlerde uyması gereken bazı kurallar ve toplumsal değerler bulunmaktadır. Bu değerler günümüzde eski zamanlara göre her ne kadar azalmış olsada, kurallara uyulması toplumda yaşamanın ve saygının bir gereğidir. Toplumda yaşayan bireyler olarak ortak değerlerimize ne kadar sahip çıkar benimsersek, bizden sonraki nesillerde aynı ölçüde, değerlerimize sahip çıkacaktır.

Günlük yaşantımızda karşılaştığımız bazı durumlar vardır ki, artık bazı değerlerin giderek yok olmaya başladığını gözlemleyebiliyoruz. İnsanların ortak olarak yaşamış oldukları yerlerde en başta gelen şeyin saygı olduğunu unutmamak gerekiyor. Saygı yalnızca toplumda değil, bulunmuş olduğumuz her yerde gösterilmesi gereken ve beklenen bir olgudur.

Saygı kavramı yalnızca büyüklerin küçüklerinden beklediği bir davranış veya söz olmakla kalmamalı, herkesin birbirine göstermek durumunda bulunduğu bir davranış biçimi olmalıdır. Elbette büyüklerimize karşı saygılı olmalı, onlara karşı yapacağımız konuşmalarda ve davranışlarda saygısızlıkta bulunmamalıyız. Fakat saygı kavramının da günümüzde eskisi kadar yer bulmadığını söylemek maalesef mümkün olabiliyor.

Hemen her gün karşılaştığımız olayları düşündüğümüzde, kişilere göre değişmekle birlikte, insanlar karşı taraftan beklediği saygıyı görebiliyor mu bunu sorgulamak gerekiyor. Küçük bir örnek verecek olursam, vatandaşların yoğun olarak kullanmış olduğu toplu taşıma araçlarında, araçta koltukta oturan ve o anda ayakta kendisinden yaşça daha büyük bireylerin ayakta olduğunu görüp umursamaz tavırlarla görmezlikten gelen gençlerin olduğunu görebiliyoruz.

Adeta kendisinden daha büyükleriyle göz göze gelmekten kaçınan, çünkü baktığında yer isteyeceğini düşünen bazı gençler olduğu kadar, bunun tam tersini uygulayan büyüklerine saygıda kusur etmeyen kişileri de görebiliyoruz.

Toplumumuzda yine kaybolmaya yüz tutan değerlerimizden birisinin de hoşgörü olduğunu düşünüyorum. Günümüzde insanların birçok konuda birbirlerine karşı hoşgörüyle yaklaşmaması nedeniyle birçok anlaşmazlığın ortaya çıktığını görebiliyoruz. Hoşgörü kavramı da tıpkı saygı gibi toplumda bireylerin bir arada yaşadığı yerlerde geçerli olan bir kavramdır.

Günümüzde hoşgörünün kaybolduğu yerlere en çokta trafikte rastlayabiliyoruz. Bazı araç sürücülerinin birbirlerine veya yayalara karşı hoşgörü içerisinde davranmaması, tıpkı saygıda olduğu gibi bazı sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Toplum içerisinde yaşayan insanların, yaşamış olduğu toplumun değerlerini ve davranış biçimlerini dikkate almak durumunda olduğunu düşünüyorum. Toplum içerisinde ortak yaşam ve uyum, hayat boyu devam eden bir süreçtir. Ortak değerlerimiz ise sosyal dayanışmayı yaratan ve sürekli kılan en önemli faktörlerdendir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X