Örnek davranışlar sergileyebilmek

27 Şubat 2022 14:40
Örnek davranışlar sergileyebilmek

İnsanların yaşantısında saygı, sevgi, hoşgörünün büyük önemi olduğu, karşılaşılan veya karşılaşılan sorunların aşılmasında anahtar rol oynadığı bazı zamanlarda unutulabiliyor. Bazı değerlerimiz günümüzde eski zamanlara göre her ne kadar azalmış olsada, kurallara uyulması toplumda yaşamanın ve saygının bir gereğidir.Toplumda yaşayan bazı bireyler, yapmış oldukları davranışlarla çevresine örnek olurlar. Toplumda örnek davranışlar sergilemek, aynı zamanda o kimsenin saygınlığını da arttırmaktadır. Bugünün küçükleri yarının büyükleri ve geleceğimizin teminatı olan çocuklar ise küçük yaşlardan itibaren büyüklerinin davranışlarını örnek alırlar. Çocukların küçük yaşlarda örnek aldığı kimseler ise ebeveynleri ve aile büyükleridir.

Aileler ise çocuklarını yarınlara en iyi şekilde hazırlayabilmek için bütün imkanlarını adeta seferber eder. Çocuklarının dürüst, yardımsever, sorumluluk sahibi ve büyüdüğünde iyi bir meslek sahibi olmasını isterler ve bunun için çocuklarına desteklerini esirgemezler. Çocukların iyi yetişmiş, çevresine saygılı, arkadaşlık ilişkileri kuvvetli, sosyal, paylaşımcı, yardımsever olmasını isteyen ve bekleyen aileler, aynı zamanda onlara örnek olacak davranışlar sergiler.Çocuklardan kitap okumasını bekleniyorsa onlara örnek olabilmek için kitap okuma alışkanlığını geliştirmek gerekiyor. Şayet bir ailede kitap okuma alışkanlığı var ise çocukta da ailenin diğer fertleri gibi kitap okuma eğilimi fazla olacak, okuma alışkanlığı kazanabilecektir.

Günümüzde teknolojik imkanların artmasıyla birlikte bazı bireyler, sosyal medyaya biraz daha fazla zaman ayırabiliyor. Sosyal medyaya ayrılan zaman kadar, kitap okumaya da vakit ayrılması gerektiğini düşünüyorum.Çocuklarla iyi bir iletişim kurmalı, en yakın arkadaşlarının teknolojik aletler olmadığı bilincini onlara yerleştirebilmeliyiz. Çocuklarımızın ellerinden cep telefonlarını düşürmediğinden dert yanıyorsak, önce yaşça büyükler bu davranışı sergilemeli ve onlara iyi birer örnek olabilmeli.Trafikte de çocuklara örnek olabilmeli. Yayalara öncelik verilmesi gerektiğini, trafikte saygılı olmanın ve kurallara uymanın ne denli önemli olduğunu çocuklara iyi anlatmalıyız. Ama önce bunları, yaşça büyüklerin uygulaması gerekir ki, çocuklarda onları örnek alabilsin. Toplu ulaşım araçlarında yaşça büyüklere yer verilmesi gerektiği, bir gün kendisinin de aynı yaşta olacağı ve aynı saygıyı bekleyeceği anlatılabilmeli.

Yaşça büyükler, çocuklarına çevre temizliği konusunda da örnek olabilmelidir. Doğanın ve yaşamış olduğumuz çevrenin temiz kalmasının önemi anlatılmalı. Çocuklara küçük yaşlarda ağaç dikmenin ve tabiatı korumanın önemini iyi anlatmalı ve yaşça büyükler olarak onlara bu konuda da örnek olunmalı. Yaşça büyükler, çocuklara olumlu olan davranışları kazanmaları konusunda örnek davranışlar sergileyebilmeli ve onlara rehber olmalıdır. 

 Hoşgörüye her zaman ihtiyaç var

Hoşgörü kavramı da tıpkı saygı gibi toplumda bireylerin bir arada yaşadığı yerlerde geçerli olan bir kavramdır. Hoşgörü de, saygı gibi edinilmesi gereken bir davranıştır. Hoşgörü bir anlayıştır, kendini bilmektir. Hoşgörü hataları düzeltebilmektir. Hoşgörülü olabilmek bir erdemdir. Hoşgörü, yapılan her şeyin kabul edilip onaylanması anlamına gelmediği gibi, başkalarının görüşlerini anlama, önyargılı olmadan iyi bir dinleyici olmayı gerektirir. Hoşgörülü olmak bir vurdumduymazlık olmadığı gibi olayları görmezlikten gelmekte değildir. Hoşgörülü olmaya her zaman ihtiyacımız olduğu da unutulmamalıdır.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X