Ormanlarımızı koruyalım

21 Mart 2017 12:37
21-26 Mart tarihleri arasında ülkemizde Orman Haftası olarak kutlanır.

Amacın çocuklara ormanların önemini öğretmek olan hafta boyunca fidan dikilir ve ağaç ile ormanların doğa ve ekonomiye katkıları anlatılır. Ormanların korunması, çevremizin ağaçlandırılması ülkemiz ve yaşamış olduğumuz şehirler için büyük önem taşımaktadır. Ormanların insanlara ve çevreye sağladığı birçok yarar vardır. 

 Ormanlar yalnızca insanlar için değil, tüm canlılar için önemlidir. Dünyanın temiz hava deposu olan ormanlar, bir insanın akciğerleri gibi görev yaparlar. Ormanlar bir ülkenin doğal güzellikleri olduğu kadar aynı zamanda doğal zenginlik kaynaklarıdır.

 Ormanların faydasını saymakla bitiremeyiz. Bu yüzden ormanlara gereken önemi göstermeli ve korumalıyız. Gelecek nesillerimiz bırakabileceğimiz değerli bir hazinedir ormanlarımız. Çocuklarımıza ormanların önemini küçük yaşlardan anlatarak, ağaç ve orman sevgisini aşılayabilmeliyiz.

Kullanmış olduğumuz kalem, okuduğumuz kitap, yazdığımız defter, oturduğumuz sandalye, yemek yediğimiz masa ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz birçok ihtiyacımızı ormanlardan karşılarız. Ormanlar, insanlar için hava, su, ekmek gibi en çok ihtiyaç duyulan doğal kaynaklarımızdandır.

 Ormanları korumanın hepimizin görevi olduğunu düşünüyorum. Ormanların oluşmasını sağlamak için ağaç dikimine yeterince önem vermemiz gerektiğini de unutmamamız gerekiyor. Ormanlar ülke ekonomisi açısından da büyük bir zenginlik kaynağıdır.

 Ormanların insanlara onca faydası varken, en çok zararı da maalesef yine insanlardan görebilmektedir. Havaların ısınmaya başladığı bugünlerde, vatandaşlarda boş zamanlarını mesire yerlerinde piknik yaparak geçirmektedir. Ağaçlık alanlarda bilinçsizce yakılan ateş, söndürülmeyen izmarit, koca bir ormanın yok olmasına sebep olduğu gibi, içinde yaşayan canlılar içinde kötü sonuçlar doğurmaktadır. Bunun sonucunda ülke ekonomisini etkilediği gibi doğal güzelliklerde maalesef yok olabilmektedir.   

 İşte bu yüzden ormanlarımızı korumalı ve gelecek nesillerimize daha yeşil bir dünya bırakabilmek için yapılan çalışmalara destek vermeliyiz. Çocuklara küçük yaşlarda ağaç dikmenin ve tabiatı korumanın önemini iyi anlatmalı ve büyükler olarak onlara bu konuda da örnek olmalıyız.

 Oturmuş olduğumuz evimizin bahçesine çocuklarımızla birlikte dikeceğimiz bir fidan, onların ağaç ve doğa sevgisini daha da pekiştirecek, bu konuda daha duyarlı olmalarını sağlayacaktır. Ormanları koruyup, yeni fidanlar dikerek ormanlarımızın çoğalmasına hep birlikte katkıda bulunmalıyız.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X