Organ bağışında farkındalık

16 Mayıs 2019 17:41

Günümüzde oldukça önemli bir hale gelen organ bağışı konusunda, vatandaşların göstermiş olduğu duyarlılık sayesinde, organ bağışı konusunda büyük yol alınmış görünüyor. Toplumun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesiyle daha fazla artan organ bağışı konusunda, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından İl genelinde yapılan çalışmalar neticesinde,verilen bilgilere göre, Nisan ayı içerisinde 1.155 organ bağışı sayısına ulaşıldı.

Kocaeli, bu sayı ile Türkiye birincisi oldu. Türkiye genelinde organ bağışı alan kamu ve özel tüm kurumlar içerisinde ise, İzmit İlçe Sağlık Müdürlüğü 542 organ bağışı ile kurum bazında Türkiye birincisi oldu. Son dönemler içerisinde organ bağışı konusunda birinciliği kimseye kaptırmayan ilimizde, yapılan bilgilendirme çalışmalarının yanında, vatandaşlarda oluşan organ bağışı duyarlılığı ön plana çıkıyor. Açıklanan bu bilgiler, ilimizin organ bağışı konusunda, farkındalık yaratarak, vatandaşların organ bağışı konusuna oldukça duyarlı davrandıklarının bir göstergesi durumunda bulunuyor.

Kişilerin hayatta iken kendi iradesiyle, organlarının bir kısmını veya tamamını ölümünden sonra başkalarının tedavisi için kullanılmak üzere izin vermesi olan organ bağışında, verilen bilgilere göre ilimizin Türkiye birincisi olması, vatandaşların bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesinde açılan stantların etkisini de ortaya koyuyor.

Organ bağışı konusunda hastanelerde ve çeşitli yerlerde açılan stantlarda organ bağışının önemine dikkat çekilerek, vatandaşlar bilgilendiriliyor, organ bağışının önemi anlatılıyor. İlçemizde yaşayan vatandaşlarda çeşitli dönemlerde açılan organ bağışı stantlarına giderek, organ bağışının önemi konusunda bilgi sahibi oluyor, organ bağışı konusunda farkındalık oluşturuluyor.İlçe Sağlık Müdürlüğü Organ Bağışı Birimi de hafta içinde Anıtpark’ta organ bağışı alabilmek adına stant açtı.Stantta halka organ bağışı ile ilgili olarak broşürler verilerek organ bağışının önemine değinildi.

Organ bağışı önemlidir, çünkü organ bağışı sayesinde insanlar hayatta kalabilmektedir. Organ bağışında bulunmak toplumda birlik, beraberliğin ve dayanışmanın artmasına da katkı sağlar.Bir kimse organlarını bağışlayarak birçok insanın hayata tutunmasına yardımcı olabilmektedir. Organ bağışında bulunmak ihtiyacı olan kimselere yardımda bulunabilmektir. Hepimizin bir gün organa ihtiyacımız olabileceğini de unutmamak gerekiyor. Organ bağışında bulunmak aynı zamanda bir insanlık görevidir.

Kocaeli genelinde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan özverili çalışmalar sayesinde elde edilen farkındalık ve insanların organ bağışına teşvik edilmesi, Türkiye birinciliği sonucunun ortaya çıkmasında en büyük etken olmuştur. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada ilçemizde yaşayan vatandaşların organ bağışı konusunda göstermiş olduğu duyarlılığın artarak devam etmesini diliyorum. Bağışlanan her organın yeni bir hayat demek olduğunu unutmamak gerekiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X