Önemli olan duyarlı davranmak

07 Aralık 2021 16:28

Hayatımızda karşılaştığımız bazı şeyler bizler için çok önemli olup, önem verdiğimiz şeylerin üzerine daha fazla eğiliriz. Bazılarına ise yeterince önem ve özeni göstermeyip, hayatın akışı içinde sıradan olabileceğini düşünürüz. Aslında toplumu ilgilendiren konularda neyin bizler için çok önemli olduğu, neyin daha az önemsiz olduğuna karar verirken, bir kez daha düşünmemiz gerekiyor. Toplum tarafından benimsenen ve toplumu rahatsız etmeyen konular, bizler içinde aynı şekilde kabul edilmelidir. Çünkü bazı durumlarda karar verirken yalnızca kendimizi düşündüğümüz gibi, ortak yaşanılan yerlerde ise toplumun hak ve menfaatlerini gözetmek gerekiyor. 

Engelli vatandaşlarımızın yaşam koşullarını kolaylaştırma adına çeşitli çalışmalar yapılıyor. Engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatın içinde daha fazla yer bulması adına yapılan birtakım çalışmalarla, engelli vatandaşların evlerinde değil, faaliyet ve etkinliklerin içinde yer alması amaçlanıyor. Engelli vatandaşların tekerlekli sandalye ihtiyacını karşılamak adına, mavi kapak toplama kampanyaları düzenleniyor. Mavi kapaklar, birçok insan için belki bir şey ifade etmeyebilir. Fakat engelli vatandaşlarımız için çok şey ifade ettiğinin de unutulmaması gerekiyor.

 Toplanan mavi kapaklar sayesinde ihtiyacı bulunan engelli vatandaşlarımıza, tekerlekli sandalye alımı yapılabiliyor. Geçtiğimiz dönemlerde bu konuda ilçemizde vatandaşlar, duyarlı davranış örnekleri sergilemiş ve engelli vatandaşlarımız tekerlekli sandalyelerine kavuşmuştu. Bazıları için içmiş olduğumuz bir suyun kapağı bir şey ifade etmeyip, çöpe atılabilirken, toplanan mavi kapaklar engelli vatandaşlarımızın ulaşımda yaşamış olduğu sıkıntının ortadan kaldırılmasına vesile olabiliyor. Evlerimizde veya işyerlerimizde alacağımız basit önlemlerle, mavi kapak toplama kampanyalarına destek olabiliriz. Önemli olan toplamış olduğumuz kapağın miktarından çok, konuya duyarlılıkla yaklaşabilmektir.

Ailemizle birlikte yaşamış olduğumuz evimizin nasıl ki temizliğine dikkat ediyorsak, yaşamış olduğumuz çevrenin de bizlerin bir büyük evi olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. En iyi temizliğin kirletmemek olduğu bilinciyle, çevremize sahip çıkarak, gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmalıyız.Son dönemler içerisinde yapılan çalışmalarla ilçemizde yeraltı çöp konteynırlarında artış oldu. Fakat burada sorun olan konu, bazı duyarsız vatandaşlar yeraltı çöp konteynırlarının olduğu bölgelere dahi çöplerini koymaya başladı.

İlçemizin temiz kalması adına çalışmalar yapılırken, sorumsuzca davranan bazı kimselerin bu davranışı herkesin de tepkisini çekiyor. Duyarsız vatandaşlar, günün herhangi bir saatinde çöplerini dışarı çıkarıp rastgele köşe başlarına veya boş bulduğu bir alana çöpünü atarak vatandaşların sağlığını da hiçe saymış oluyor.

Sağlık her şeyden önce geliyor. Ortak yaşanılan yerlerdeki toplum sağlığına, yine toplumda yaşayan herkesin aynı duyarlılıkta yaklaşması gerekiyor. Buna rağmen sokaklara gelişigüzel bırakılan çöpler, molozlar ve çeşitli atıklar, toplum sağlığını etkilediği gibi görüntü kirliğine de neden oluyor. Bu şekilde davranışlar sergileyen kimseler, kendi yaşamış olduğu yerde benzer görüntüler olsa nasıl bir tutum sergilerdi merak ediyorum. Elbette hoş karşılanacak bir durum olsa gerek. O halde bir kimsenin kendisine yapılmasını istemediği şeyleri başkasına yapmaya da hakkı yok diye düşünüyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X