Önce sağlık...

11 Ekim 2016 13:22

İlçemizde bulunan çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından, belirli dönemlerde vatandaşları bilgilendirmek amacıyla seminerler düzenlenerek, stantlar açılıyor. Geçtiğimiz dönem içerisinde bilgilendirme amacıyla verilen seminerlere vatandaşlar da büyük ilgi göstererek, günlük hayatımızda karşılaşmış olduğumuz çeşitli konular hakkında bilgi sahibi olmuşlardı.

 Gölcük Toplum Sağlığı Merkezi’de ilçemizde yaşayan vatandaşların bulaşıcı hastalıklara karşı bilgilendirilmesi amacıyla stant açarak broşür dağıttı. Hava sıcaklıklarının değişken olduğu bugünlerde soğuk algınlığına bağlı olarak gribal hastalıklarda artış görülebiliyor. Gündüz artan sıcaklıklar, akşam saatlerinde itibaren yerini daha soğuk bir havaya bıraktığından, hastalıklara yakalanma oranıda artış gösterebiliyor.

 Gölcüklü vatandaşlarda, açılan bilgilendirme standına ilgi göstererek, bilgi edinmiş oluyorlar. Toplum Sağlığı Merkezi görevlilerinin bu amaçla halkı bilgilendirmek, hastalıklara yakalanmamak amacıyla açmış oldukları stant ile birlikte, hem vatandaşların kendi sağlığı, hem de toplum sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Bir hafta süresince açık kalacak olan standın, hastalıklara karşı korunmada oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Havaların daha da soğuması beklenen ilerleyen günlerde, sağlığımıza daha fazla dikkat etmeli ve gereken önlemleri almalıyız. Ne demişler önce sağlık... 

 Kurslarla meslek sahibi olunuyor

Gölcük’te yıl içerisinde çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından kurslar açılıyor. Açılan kurslar sayesinde vatandaşlar, el becerilerini daha da geliştirmenin yanında, gitmiş oldukları kursta almış oldukları eğitimle ticaret hayatına da atılabiliyor. Vatandaşların gerek boş zamanlarını daha iyi değerlendirmek, gerekse yeni bir meslek dalı öğrenmelerine imkan sağlayan kurslara da ilçemizde yoğun katılım oluyor.

 İlçemizde bulunan ve geçtiğimiz dönem içerisinde vermiş olduğu kurslarla büyük katkı sağlayan Gölcük Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü de, bu dönem içerisinde kurslarına devam edecek. Kurs kayıtlarının devam ettiği merkezde verilecek olan kursların, vatandaşların iş hayatına önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.

 Cep duraklar ve hatalı parklar

İlçemizde şehir içi dolmuşlarının yolcu indirmek ve bindirmek için kullanmış oldukları  duraklar bulunuyor. D-130 Karayolu üzerinde bulunan cep duraklar, uzunlukları itibariyle buraları kullanan dolmuş ve otobüsler için yetersiz olurken, şehir merkezinde bulunan duraklarda ise başka bir sorun yaşanıyor.

 Bazı duyarsız araç sürücüleri şehir içinde bulunan dolmuş duraklarının önüne park ederek,  durağa yaşanacak olan dolmuşların ve durakta bekleyen vatandaşların mağdur olmasına neden olabiliyor. Bu şekilde yapılan hatalı araç parkları, otopark ve trafik yoğunluğunun daha da artmasına neden oluyor. Araç sürücülerinin bu konuda daha dikkatli davranarak, ilçe genelinde hatalı parklardan kaçınması önem taşıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X