Önce empati yapılmalı

02 Eylül 2019 14:48

Günlük yaşantımızda karşılaştığımız bazı olaylar hakkında hayretler içerisinde kalıp, ‘bu kadarı da olmaz ki’ diyebileceğimiz toplumda kabul görmeyen davranış biçimleriyle karşılaşabiliyoruz. Toplumda bir arada yaşamanın getirmiş olduğu saygı ve nezaket kurallarının hiçe sayıldığı bazı durumlar, bunu yapan kimselerin yalnızca ‘ben’ duygusu ile hareket etmesinden kaynaklanıyor.

 Her insanın, toplu halde yaşamanın gereği olarak, toplum içerisinde bazı görev ve sorumlulukları vardır. Bu sorumlulukları taşımayan kimselerin yaptığı davranışlar toplumda hoş karşılanmasa da, kendi bildiklerini okumaya devam eden bir anlayışa sahip bazı kimselerde maalesef bulunabilmektedir.

 İstenmeyen davranış biçimlerini sergileyen kimselerin yalnızca, ‘bana yapılsaydı ne düşünür, ne hissederdim’ diye düşünmeleri bile yaşanan birçok olumsuzlukların önüne geçmesinde büyük etken olacaktır. Bahsetmiş olduğum gibi bu olumsuzluklara yaşantımız içinde rastlayabiliyoruz.

 Havaların sıcak olması özelikle toplum sağlığını yakından ilgilendiren çevre temizliği konusunda daha hassas ve özenli davranmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Kapağı kapatılmayan çöp konteynırları, etrafa bırakılan çöpler, nasıl ki çevreye rahatsızlık veriyorsa, bu konulara daha dikkat etmemiz gerekiyor. Bu konuda duyarsız davranan kimseler için toplum sağlığının hiçbir önemi olmadığı da görülebiliyor.

 Sokağının bulunduğu köşe başlarına çöplerine bırakanların, aynı havayı kendisinin ve aile fertlerinin de soluduğunu aklından çıkarmaması gerekiyor.  En iyi temizliğin, kirletmemek olduğu bilinciyle hareket edilmesi, çevrenin temiz tutulması ve gelecek nesillere de temiz bir çevre bırakılması, herkesin görevi olmalı diye düşünüyorum. Çevre temizliğine, vatandaşların vereceği katkı, ilçemizin temiz kalmasında, daha sağlıklı ve daha modern bir şehirde yaşamamızda en büyük etkenlerden birisi olacaktır.

 İlçemiz D-130 Karayolu üzerinde ve önemli bir ulaşım ağında bulunuyor. İlçemizde anayol üzerinde bulunan altgeçitler, vatandaşların güvenle yolun diğer tarafına geçişinde öneme sahip bulunuyor. Altgeçitlerin okulların açılmasıyla birlikte daha yoğun olarak kullanılacağı düşünüldüğünde temiz tutulması da önem taşıyor. Maalesef çevresine karşı gereken duyarlılığı göstermeyen bazı kimseler, altgeçitlerdeki aydınlatmalara zarar verebiliyor.

 Vatandaşların dinlenme alanları ve çocukların oyun parklarında rastlanılan manzaralarda, bazı kimselerin sırf kendi zevki için kamu mallarına zarar verdiğini açıkça gösteriyor. Bankların çeşitli yerlerine zarar verilmesi, üzerlerinin yazılarla karalanması, oturulacak yerlere ayak basılması gibi olumsuz ve hoş olmayan davranışlarda bulunanlar, aynı parktan kendi çocukları faydalansa acaba aynı şeyleri yapar mı merak ediyorum.

 Çevremizde yaşayan, aynı havayı soluduğumuz topluma karşı saygı unutulmamalı. En azından empati kurup öyle hareket edilmeli. Toplumda kabul görmeyen davranışlarda bulunan kimseler empati kurmalı ki, yapmış olduğu davranışın farkına varabilsin.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X