Önce dinlemeyi bilmek gerekiyor

12 Mart 2020 16:11

Yaşantımızda karşılaşmış olduğumuz ve kabul görmeyen davranışlar tepki göstermemize neden olsada, her zaman için karşıdaki kişinin insan olduğunu ve herkesin hata yapabileceğini de unutmamak gerekiyor. İnsanlara saygıdan dolayı günlük hayatta kullanılması gereken bazı sözcükler ise özelliğini her geçen gün sanki kaybediyor gibi görünüyor.Konuşma yeteneği insanları diğer canlılardan üstün tutan en büyük özelliklerdendir.İnsanların birbirleriyle iletişimi doğal olarak konuşma ile olmaktadır. İnsanlar konuşarak kendini ifade edebilir ve konuşma insanların kişiliği üzerinde de etken olmaktadır. Fakat yalnızca konuşmak, boş konuşmak anlamına da gelmemelidir.

Konuşulan kadar karşıdaki insanların da dinlemenin bilinmesi, birçok sorunu da çözüme kavuşturacaktır.Anlaşmazlıkların da birçoğunun iyi bir dinleyici olmamaktan kaynaklandığı kanaatindeyim. Bu durumda öne saygı kavramının da çıktığını düşünüyorum. İkili ilişkilerde saygı önemli bir yer tutuyor. Zaten saygı yoksa karşınızdakine bir şey anlatmanın da gereği kalmıyor. İyi bir dinleyici olmak, anlatılanların kavranmasında da etken olmaktadır.

Saygının olduğu yerde, güven, hayata pozitif bakabilmek, anlayabilmek ve kavrayabilmek de oluşur. Sevgi kadar, saygının da önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Saygının olduğu yerde, sevgide oluşur. İletişimde iyi bir dinleyici olmak kadar saygı ve hoşgörü ile yaklaşmakta önem taşıyor. İnsan kendi hatalarını bilmeli ve yapmış oldukları yanlışlardan da bundan ders çıkarabilmeli.

Bazı kimselerde ise dinlemek yerine duymak istediklerini duyma yoluna giderler. İyi bir dinleyici olabilmek için önce sabırlı olmak gerekiyor. Karşımızdaki kimsenin sözünü kesmeden, ‘duymak istediklerimizi değil’, anlatılanları dikkatle dinlemenin, sağlıklı iletişimin en önemli kuralı olduğunu düşünüyorum. İyi bir dinleyici olabilmenin diğer bir kuralının da kişileri önyargısız dinlemekten geçtiği kanaatindeyim. Sağlıklı iletişim ve iyi bir dinleyici olabilmek için beden dili de oldukça önemlidir. Beden dili pozitif olan kimseler, karşısındaki kimse ile daha iyi anlaşır. Bazıları da dinliyormuş gibi yapıp karşısındakinin söylediklerini çokta umursamaz. Empati kurabilmenin de iyi bir iletişimde önemli etken olduğunu da unutulmamalı.

Gölcük’e değer katıyor

İlçemizde yapılan çevre düzenleme çalışmaları, şehir estetiğine katkı sunmakla birlikte, eksikliği hissedilen konuların tamamlanması adına fayda sağlıyor. Son dönemler içerisinde yapılan çalışmalarla birlikte, birçok konuda çözüme kavuşmuş görünüyor. Bunlarda en öne çıkanı ise özellikle şehir merkezi ve yakın çevresinde yapılan yeraltı çöp konteynırları. Önceden bazı duyarsız kimselerin sokaklarda köşe başlarına bıraktıkları çöpler, yapılan yeraltı çöp konteynırları ile birlikte, konteynırlara atılarak, hem görüntü kirliliği giderilmiş oldu hem de hijyen açısından oldukça fayda sağladı.

Bununla birlikte yetkili ekiplerin yollarda bulunan ve bozuk olan noktalardaki parke taşlarına yaptıkları bakım çalışması da vatandaşların beğenisini topluyor. Son olarak dikkatimi çeken ve ilçemizin birçok noktasında yenilenen araçların park etmesini önleyen dubaların sarı renklerle boyanmasıgüzel bir görüntü ortaya çıkardı. Önemli olan vatandaşların kullanımına sunulan hizmetlere sahip çıkmak ve emeğe saygı duymak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X