Öğrencilerin geri dönüşüm duyarlılığı

28 Mart 2016 16:23

 Kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar imalata kazandırılma süreci olan geri dönüşüm, günümüzde büyük önem taşımaktadır. Geri dönüşüm sayesinde, doğal kaynaklarımızı korur, enerji tasarrufu sağlar, çöplere atılan atık miktarı azalır ve ülke ekonomisine de katkıda bulunmuş oluruz.

 Demir, çelik, bakır, elektronik atıklar, kağıt, plastik, cam gibi maddelerin geri dönüşüm yoluyla kazanılmasıyla geri dönüşüm bilincinin aşılanması, gelecek nesillere daha temiz ve sağlıklı bir çevre bırakılmasında büyük katkı sağlamaktadır. Atık malzemelerin ham madde olarak kullanılması çevre kirliliğinin engellenmesi açısından da önemlidir.

 Gölcük’te geri dönüşüme katkıda bulunmak amacıyla, çeşitli kurum, kuruluş ve ilçemizin belirli yerlerinde de geri dönüşüm kutuları bulunuyor. Duyarlı vatandaşlar geri dönüşüme tabi olan atıkları bu konulmuş olan kutulara atarak, çevre kirliliğinin önüne geçerek, doğal kaynakların yok olmasına ve ekonomiye de katkı sağlıyor.

 Buna rağmen geri dönüştürülebilir malzemeleri çöp kutularına atanlarda elbette yok değil fakat geri dönüşüm bilincinin tüm topluma aşılanması gerekiyor. Geri dönüştürülebilir malzemeleri, en yakınımızda geri dönüşüm kutusuna atmak hiçte zor olmasa gerek diye düşünüyorum.

 Evimizde, işyerimizde bulunan atık malzemeleri, çöpe atmadan önce ayrıştırmak ve çöp kutuları yerine geri dönüşüm kutularına atmak, bu konuda çocuklarımıza örnek olmak, gelecek nesillerimiz olan çocuklarımızın bizleri örnek almasıyla birlikte hem çevremize, hem de doğaya katkıda bulunmuş oluruz.    

 Geçtiğimiz günlerde ilçemizde bulunan Kocatepe Ortaokulu 7-A sınıfı öğrencileri, Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’i ziyaret ederek, çevre temizliğine katkıda bulunmak için geri dönüşüm kutusu istedi.

 Öğrencilerin çevre temizliğine katkıda bulunmak ve atıkların kaynağında ayrıştırılması adına yapmış oldukları talep, derhal karşılık bularak, öğrencilerin okuluna kağıt atık ve atık pil kutuları teslim edildi.

 Öğrencilerin yapmış olduğu bu çalışmayla kağıt atıklar ve atık piller çöpe gitmeyecek, böylece hem çevre temizliğine, hem de ekonomiye katkıda bulunulmuş olacak. Evsel atıkların ayrıştırılmasına katkı sağlamak ve bu konuda başarıya ulaşmak için küçük yaşlarda bu alışkanlığın ve bilincin edinilmesi çok büyük önem taşıyor.

 Öğrencilerin geri dönüşüme katkıda bulunmak ve çevre kirliliğini önlemek adına yapmış oldukları bu çalışmayı herkese örnek olacak bir davranış olarak görüyor, kendilerini göstermiş oldukları duyarlılıktan dolayı tebrik ediyorum.

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X