Kütüphaneler Haftası

25 Mart 2019 14:54

İçinde bulunmuş olduğumuz hafta Kütüphaneler Haftası olarak kutlanmaktadır. Kütüphaneler Haftası’nın amacı, insanların okuma alışkanlığı kazanmasını sağlamak, kitap sevgisini artırmak, kitap okuyarak daha iyi vakit geçirmenin önemini vurgulamaktır. Kitaplar, insanlara yeni bilgiler öğreten, bilgi dağarcığını genişleterek ufkunu aydınlatan ve toplumların kültür seviyesini yükselten eşi bulunmaz hazinelerdir. Kitaplar sayesinde insanlar bilmediği veya yeni öğrenmek istedikleri tüm bilgileri kitaplarda bulur. Kitaplar sayesinde bilmediğimiz veya görmediğimiz yerlere gider, hayal ettiğimiz yerlerde kendimizi buluruz.

 Eskiye nazaran günümüzde hemen her gün birçok yazarın kitabı yayınlanıyor. İnsanlar kendi ilgilerini çeken kitapları alarak, bilgisini arttırma veya yeni şeyler öğrenme yoluna gidiyor. Bununla beraber, kitap okumaya veya araştırmaya da zaman ayırmamız gerekiyor. İnsanların en iyi dostu yeri geldiğinde kitaplar olabiliyor. Daha çok yetişkinlerin bahane ürettiği kitap okuyamama konusunda, çocuklarımız adeta büyüklerine ders verircesine daha fazla kitap okuyarak, adeta büyüklerine örnek olabiliyor.

 İlçemizde bulunan Gölcük Belediyesi Kütüphanesi, sunmuş olduğu hizmetler ve güncel kitaplarla Gölcük halkına hizmet vermeye devam ediyor. 2007 yılında kurulan ve kurulmuş olduğu tarihten itibaren her geçen gün kitap sayısını ve üye sayısını arttıran kütüphane, yalnızca kitap okumak isteyen okurları değil, aynı zamanda gazete ve dergi okuyan vatandaşlar içinde bu hizmeti sunmaya devam ediyor.

 İnternet hizmetinin de olduğu kütüphanede kitap sayısının oldukça fazla olması da, okurların kütüphaneyi daha fazla tercih etmelerinde önemli bir etken oluyor. Öğrencilerin ve kitapseverlerin daha çok uğrak yeri haline getirdiği kütüphaneye olan ilginin ise artması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle yetişkin bireylerin kütüphane hizmetlerinden daha fazla faydalanması, çocuklarımızın da kütüphaneye olan ilgilerinin artmasına vesile olacaktır.

 Eskiden toplu taşıma araçlarında, uzun seyahat ve yolculuklarda, boş zamanları daha iyi değerlendirmek adına daha çok insanın kitap okuduğuna şahit olurduk. Günümüzde ise bu alışkanlık yerini cep telefonlarına bırakmış gibi görünüyor. Cep telefonuna dalarak ineceği durağı kaçıranlar, yolda yürürken cep telefonuna dalıp sağa sola çarpan veya karşısındaki insanın üstüne üstüne gelenlerde yok değil. Her şeyin kararını ve yerini doğru ayarlamak gerekiyor. Ama kitap okumanın, yeni bilgiler edinmenin sınırının olmadığını düşünüyorum. 

 Geleceğimiz olan genç nesillere iyi örnek olabilmek, kitap okuma alışkanlığını ve bilgi edinme toplumun daha geniş kesimine yayabilmek için kitap okumaya ve kütüphanelere daha fazla zaman ayırmalı ve bilgi dağarcığımız genişletmeliyiz. Boş zamanları değerlendirmenin en iyi yolunun yeni şeyler öğrenmek olduğunu bilerek, kitap okuma alışkanlığını çocuklarımıza aşılayabilmeliyiz.

 Yetişkin bireyler ne kadar çok kitap okumaya özen gösterirse, inanıyorum ki çocuklarda büyüklerini örnek alacaktır. Çocuklarımızı kitap okumaya ve kütüphanelere yönlendirmek, aynı zamanda kötü alışkanlıklardan korunmalarında da olumlu olarak etki yaratacaktır.

Okuyarak yetişen nesiller, aynı zamanda aydınlık geleceğinde teminatı durumunda bulunmaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X