Kurslar, istihdama katkıda bulunuyor

04 Ekim 2016 15:17
Yeni döneme girilmesi nedeniyle, 2016-2017 yılında ilçemizde açılacak olan kurslara da kayıtlar devam ediyor.

 İlçemizde geçtiğimiz dönemde Halk Eğitim Merkezi ve Gölcük Belediyesi Meslek Edindirme Kursları kapsamında çok sayıda kurs açılmış ve açılan bu kurslara yoğun katılım sağlanmıştı. Kursiyerler, düzenlenen kurslarda yeteneklerini sergileyip, kurs sonunda el emeği göz nuru eserler ortaya çıkarmışlardı.

 İlçemizde geçtiğimiz yıl, Halk Eğitim Merkezi tarafından 1200’ün üzerinde kurs açılmış ve bu kurslara 22 bin kişinin üzerinde katılım sağlanmıştı. Yine Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan mesleki ve teknik kurslara eğitim oldukça yoğun katılımın sağlanmasıyla birlikte, Avrupa standartlarının üzerinde bir başarı oranı yakalanmıştı.

 Halk Eğitim Merkezi gibi, Gölcük Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (GÖLMEK)’te de geçtiğimiz dönemlerde çok sayıda kurs açılmış ve açılan kurslara vatandaşlar yoğun katılım göstermişti. GÖLMEK’te bu yılda 23 farklı branşta açılacak olan kurslar, alanında uzman kişiler tarafından verilmeye başlanacak.

 Gölcük Belediyesi bünyesinde Gölcük Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi, Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi, Değirmendere Sanatevi, İhsaniye, Hisareyn, Halıdere, Ulaşlı ve Yazlık’ta açılan kurslara geçtiğimiz yıl içerisinde binlerce kişi katılım göstermişti. Vatandaşlar açılan bu kurslara katılarak, boş zamanlarını değerlendirmeyle birlikte aynı zamanda birçok farklı meslek dalında bilgiler ediniyor.

 Gölcük Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarına katılan kursiyerler, açılan kurslarda öğrendikleri konuları sosyal hayatta da faaliyete geçiriyor. Böylelikle kursiyerler hem ev ekonomilerine katkı sağlıyor, hem de istihdam sağlanması konusunda büyük kolaylıklara sahip oluyor.

 Açılan kurslar sayesinde birçok kişi kendi işini kurup, meslek sahibi olma imkanına da kavuşmuş oluyor. GÖLMEK bünyesinde bu yıl kırkyamadan el sanatlarına, resimden çiniye kadar 23 farklı branşta kurslar verilecek.

 Gölcük’te geçtiğimiz dönemlerde açılan ve bu yıl da devam eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi kursu (KOMEK) kursları da, tıpkı Halk Eğitim Kursları ve GÖLMEK kursları gibi yoğun talep görmüştü. Geçtiğimiz yıl ‘Gelenekseli Sergile’ temasıyla yola çıkan KOMEK, ülkemizin yedi farklı bölgesinden farklı renkleri düzenlenen yılsonu sergisinde vatandaşların beğenisine sunmuştu.  

 Boş zamanları değerlendirmek, yeni bir şeyler öğrenmenin heyecanını yaşamak, istihdama katkıda bulunmak ve kursun sonunda ortaya güzel eserler çıkarmak isteyenlerin bu yılda, ilçemizde açılmış olan kursları tercih edeceğini düşünüyorum. Boş zamanlarımzı değerlendirmenin en iyi yolunun, yeni şeyler öğrenmek olduğu kanaatindeyim.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X