Kurban Bayramı’nız kutlu olsun

19 Temmuz 2021 17:00

Bir Kurban Bayramı’na daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Birlik, beraberlik ve kaynaşma duygularının yoğun olarak yaşandığı, kırgınlık ve dargınlıkların sona erdiği dini bayramlarımızın ayrı bir yeri ve önemi bulunuyor. Dini bayramlarımız, aynı zamanda insanlar arasında sevgi ve dostluğun yaygınlaşmasına da zemin hazırlar.Kurban Bayramı paylaşmanın daha öne çıktığı bir bayram olması dolayısıyla, ihtiyaç sahiplerinin her zamankinden daha fazla hatırlanması gerektiğini düşünüyorum.Bayramlarda en başta örfümüzü, gelenek ve göreneklerimizi unutmamamız gerekir. Bu bayramda, olması gerektiği gibi maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmeliyiz.
Bununla birlikte, geride bıraktığımız dönemde de her dini bayram öncesindeki ilçemizde üç gün boyunca kurulan pazarlar, halkımızın birçok konuda ihtiyacının karşılanması noktasında önemli bir yer tutuyor. Bayram pazarının kurulması ile birlikte vatandaşlar bayram alışverişinde bulundu.Pazar ve dükkan önüne açılan tezgahlara vatandaşların ilgisi de yoğun oldu. Gelenekselleşen bayram pazarının ilçe ekonomisine olumlu etkisi olduğu kanaatindeyim.Kurulan bayram pazarının, ilçemizde hizmet veren esnaflar için adeta ilaç gibi geldiğini de söylemek mümkün olabiliyor.Paylaşmanın, yardımlaşmanın, iyilik ve güzelliklerin daha da arttığı, küskünlük ve dargınlıkların sona erdiği bir bayram geçirmeniz dileğiyle, Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Sahillerin değeri bilinmeli
Yaz aylarında bazı vatandaşlar soluğu mesire alanlarında, park ve bahçelerde, sahillerde alıyor. Uzun bir sahil şeridine sahip olan Kavaklı, yaz aylarında vatandaşların rağbet ettiği Değirmendere, Halıdere ve Ulaşlı sahilleri geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yaz aylarında da ilgi çeken yerler arasında geliyor.
İlçemiz, bulunmuş olduğu coğrafya itibariyle doğal güzelliği bünyesinde barındırıyor.Sahillerimiz birçok yerde bulunmayan ayrı bir güzelliğe ve öneme sahip. Fakat bazen bu güzellikler unutulabiliyor, özellikle çevre temizliği konusunda gereken hassasiyet yeterince gösterilmiyor. Kavaklı, Değirmendere, Halıdere ve Ulaşlı gibi güzel sahillere sahip olan ilçemizde, bazı duyarsız vatandaşlar yaşamış olduğumuz coğrafyadaki güzellikleri görmezden gelebiliyor.
Denizin temiz kalması ve yarınlara daha güzel bir çevre bırakmak adına çalışmalar yapılırken, bu çalışmalara vatandaşlar olarak katkı sunmak için herkesin üzerine düşen görevi de yapması gerekiyor. Öncelikle, yaşamış olduğumuz coğrafyanın kıymetini ve değerini iyi bilmeli, çevremizin temiz kalması için ilk kural olan kirletmemeyi toplumun geneline yaymak gerekiyor.Duyarlı vatandaşların sahillerde en çok şikayet ettiği konuların başında, bazı kimselerin çevre temizliğine gereken özeni göstermemesi geliyor. Bazı kimseler ise sahillerde bulunan yeşil alanlardan istifade edip, geride çöplerini bırakabiliyor. Sahillerimizi temiz tutmalı, çevreye olan duyarlılık bilincini arttırmalı, gelecek nesillerimize daha temiz bir çevre bırakmak adına gereken hassasiyeti göstermeliyiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X