Kurban Bayramı’nız kutlu olsun

31 Ağustos 2017 12:49
Dini bayramlarımızdan olan Kurban Bayramı’nı bir kez daha kutlamanın ve bir bayrama daha kavuşmanın sevinci içerisindeyiz.

 Dini bayramlarımız, toplum olarak yardımlaşma, birlik ve beraberlik duygularını daha çok pekiştirdiğimiz, küskünlük ve dargınlıkların sona erdiği günlerdir.

 Kurban Bayramı da, kurban ibadetinin yerine getirildiği bir bayramdır. Bayramlar, bütün Müslümanların birbirleriyle kaynaştığı, nefret ve düşmanlıkların yerini sevgi ve kardeşlik duygularının aldığı özel günlerdendir. Dini bayramlarımız bizleri bir arada tutan en büyük değerlerimizdendir.

 Bizlerde bu özel günlerde yardımlaşma ve paylaşma duygusunu daha fazla ön planda tutup, özellikle yardıma muhtaç kimselere yardımda bulunmayı kendimize görev bilmeliyiz.

Kurban ibadetinin asıl amacı Allah’ın rızasını kazanmak ve Allah’a yakınlaşmayı arzu etmektir. Kurban, aynı zamanda bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma örneğidir.

 Kesilen kurbanlardan daha çok yoksulların yararlanması sağlanılır. Bu bayram paylaşma ve yardımlaşma duygusunun daha da önem kazandığını unutmamamız gerekiyor. Dini bayramlarımız, büyüklerimizi ziyaret edip uzun süredir görme fırsatı bulamadığımız yakınlarımızı ve akrabalarımızı görme fırsatı yakaladığımız günlerdendir. Bu vesileyle, Kurban Bayramında da, akraba ziyaretlerinde bulunmayı ihmal etmeyip büyüklerimizin, hastaların, yaşlıların gönüllerini almalıyız.

 Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Toplumumuzda vatandaşların bayram sevincini yaşayabilmesi için çevremizdeki yetim, öksüz, yoksul kimselerle yakından ilgilenerek, bayramları bayram edasıyla geçirmelerine ve ihtiyaç sahibi kimselerin bayram coşkusunu ve güzelliğini yaşamasına elimizden geldiği ölçüde katkıda bulunmaya çalışmalıyız.

 Dini bayramlarımız, aynı zamanda insanlar arasında sevgi ve dostluğun yaygınlaşmasına zemin hazırlar. Kurban Bayramının tüm İslam alemine, barış ve huzura vesile olmasını diliyorum. Paylaşmanın, yardımlaşmanın, iyilik ve güzelliklerin daha da arttığı, küskünlük ve dargınlıkların sona erdiği bir bayram geçirmeniz dileğiyle, Kurban Bayramınız mübarek olsun... 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X