Kültürlerin tanıtımı

13 Mart 2020 16:46

İlçemizde hemşerileri arasında kaynaşmanın, birlik ve beraberliğin sağlanması, kendi yörelerine ait kültürün yaşamış oldukları coğrafyada tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması için büyük rol oynayan hemşeri dernekleri bulunuyor. Yıl içerisindeki düzenlemiş oldukları etkinliklerle ilçemizde sosyal hayatın gelişimine katkıda buluna hemşeri dernekleri, kentlilik bilincinin oluşturulması adına yapılan faaliyetlerle de adlarından söz ederek bulundukları bölgeye hareket getirmektedirler.

Hemşeri dernekleri yalnızca düzenledikleri etkinlik ve faaliyetlerle kalmayıp, kendi yöresel kültürlerini yaşatıp canlı tutmayı hedefliyorlar. Tamamen gönüllülük esası ile çalışmalarını sürdüren dernekler, imkanlar ölçüsünde ilçemize katkıda bulunmaya devam ediyorlar. İlimizde yıl içerisinde düzenlenen tanıtım günleri, o yörelere ait kültürün tanıtılması adına önemli bir yer tutuyor. Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği tanıtım günleri, yaşça büyüklerin ilgisini çekse de, genç nesillerinde o yörelerin kültürünü daha yakından tanıma imkanı sağlamasında etken oluyor.

 Önceki gün gazetemize ziyarette bulunan Gölcük Gümüşhaneliler Derneği Başkanı Kemal Araç,hemşerileri arasındaki birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekerek, Nisan ayında Gümüşhanelilerin birlik ve beraberliğini arttırmak için bir kahvaltı programı düzenleyeceklerini, yine bununla beraber hemşerilerine yönelik olarak, çeşitli şehirlere geziler düzenlemek istediklerini belirtti. Dernek Başkanı Kemal Araç, “İnsanlar doğduğu yerde değil, doyduğu yerde yaşıyor ve orayı sahipleniyor. Biz de Gölcük’ü sahiplendik” dedi.

 İlçemizde bulunan hemşeri derneklerinin kültürlerini Gölcük’te yaşayan vatandaşlara tanıtarak daha geniş kitlelere ulaşması maksadıyla etkinlikler düzenlemeleri vatandaşlar tarafından da ilgiyle karşılanacak, bununla birlikte sosyal hayatın canlı kalmasına da katkıda bulunacaktır. Geçtiğimiz dönemlere şöyle bir baktığımda, hemşeri derneklerinin ilçemize yapmış olduğu katkıların yalnızca sosyal etkinlik alanında değil, diğer alanlarda da hizmette bulunduklarını hatırlıyorum.

 Örneğin, öğrenciler için düzenlenen kitap kampanyaları, engelli vatandaşların tekerlekli sandalye ihtiyacı için mavi kapak toplama kampanyaları gibi etkinliklerde bulunulması da fayda sağlamıştır. Bundan önce olduğu gibi bundan sonraki dönem içerisinde de derneklerin yapacakları sosyal ve kültürel etkinlikler ilgi ile karşılanacaktır.

 İlçemizde değişik zamanlarda yapılan ve halkın büyük ilgisini çeken etkinliklerin yapılmasını, gelecek kuşaklara değişik kültürleri aktarma adına oldukça önemli buluyorum. Bu konuda ilçemizde bulunan hemşeri derneklerinin de, imkanlar ölçüsünde kendi kültürlerini, yöresel kıyafet ve eşyalarını, yöresel tatlarını sergilemeleri de, hem kültürlere sahip çıkma adına, hem de eskiden beri süregelen kültürlerimizi geleceğe taşıma adına önemli olduğunu düşünüyorum.

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X