Kültürlerin tanıtılması

14 Aralık 2018 14:44

Gölcük’te hemşeriler arasında birlik ve beraberliğin sağlanması, kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması ve yaşatılması için önemli rol oynayan çok sayıda hemşeri derneği bulunuyor. Aynı zamanda kültürel anlamda zenginliğimizin de bir göstergesi durumunda bulunan ve farklı kültürlerin oluşturduğu hemşeri dernekleri, kentlilik bilincinin oluşturulması ve sosyalleşme adına yapılan faaliyetlerle de adlarından söz ederek bulundukları coğrafyaya da hareket getirmektedirler.

 Hemşerileri arasındaki dayanışmayı ve kaynaşmayı sağlamak, kendi yörelerine ait kültürel mirası yaşatmak ve hemşerilerine gerektiğinde destek olan dernekler büyük öneme sahip bulunuyor. İlçemizde bulunan hemşeri dernekleri de yıl içerisinde düzenledikleri etkinlik ve faaliyetlerle kendi yöresel kültürlerini yaşatıp canlı tutmayı hedefliyorlar. İlçemizde bulunan hemşeri derneklerinin sosyal etkinlik ve faaliyetlerini daha da arttırması, onların yörelerine ait kültürlerin daha çok insan tarafından bilinmesine ve tanınmasına da katkı sağlamaktadır.

 Çünkü hemşeri derneklerinin toplum üzerinde büyük etkileri olduğu bilinmektedir.

Bu anlamda ilçemizde bulunan hemşeri derneklerinin kültürlerini, Gölcük’te yaşayan vatandaşlara tanıtarak daha geniş kitlelere ulaşması maksadıyla yalnızca yaz aylarında değil sene içerisinde de çeşitli etkinlikler düzenlemeleri vatandaşlar tarafından da ilgiyle karşılanacaktır. Elbette ki hemşeri dernekleri imkanlar ölçüsünde faaliyetlerini sürdürüyor. Fakat geleceğimiz olan çocuklarımızın ve gençlerimizin de yöresel kültürleri bilmeleri ve tanımalarında da hemşeri derneklerinin büyük rolü olduğunu düşünüyorum.

 Teknoloji çağında büyüyen yeni nesil, yöresel kıyafetler, yöresel lezzetler ve kullanılan malzemeler anlamında yeterli bilgiye sahip olamayabiliyor. İlçemizde bulunan hemşeri derneklerinin düzenleyecekleri tanıtım etkinlikleriyle, vatandaşlarımızda o yöre hakkında bilgi sahibi olabileceklerdir. Hemşeri derneklerinin kendi yöresel kültürlerini tanıtmak amacıyla ilçemizde bunun için uygun ortamlarda bulunuyor.

 Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi ve Kavaklı’da bulunan Kongre Sarayı’nın bu gibi etkinlikler için uygun yerler olduğunu düşünüyorum. Bu gibi yerler merkezi konumda olması dolayısıyla da vatandaşlarımız tarafından da daha çok rağbet görecektir.

 Hemşeri derneklerinin bu gibi yerlerde yapacakları etkinliklerin aslında birçok şeye de fayda sağlayacağını düşünüyorum. Yapılacak olan etkinliklerde dernekler kendi yöresel kültürlerini tanıtma fırsatı bulurken, aynı zamanda vatandaşlarımızda sergilenen ürünlerle birlikte o yöreyi tanıma fırsatı bulacaklardır. Bununla birlikte yeni nesillerde o yörelerde kullanılan yöreye özgü kıyafet, kullanılan malzemeler ve damak tatlarını da görme imkanına kavuşmuş olacaklardır. Derneklerin yapacakları etkinlikler, Gölcük’te sosyal olanakların arttırılması ve geliştirilmesi açısından da faydalı olacaktır.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X