Kültürleri yaşatmak önemli

25 Mart 2016 11:47
İlçemizde kültürlerin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla kültür dernekleri bulunuyor.

Kültür dernekleri dönem içerisinde çeşitli etkinlik ve faaliyetler düzenleyerek, kendi yörelerine ait kültürel değerlerin yaşatılmasını sağlıyor. Gölcük Otantik Folklor Gençlik Spor Kulübü Derneği ve Gölcük Gürcü Kafkas Kültür Evi Derneği de kendi kültürlerini ilçemizde yaşatmak ve tanıtmak adına şimdiye kadar çok sayıda faaliyet ve etkinlikte bulundu. Dernek yönetimi geçtiğimiz dönemlerde düzenledikleri çeşitli kurslarla, Gölcük halkına katkıda bulundu.

Gölcük Otantik Folklor Gençlik Spor Kulübü Derneği ve Gölcük Gürcü Kafkas Kültür Evi Derneği düzenlemiş olduğu Kada Günü ile kültürlerini yaşatmaya ve tanıtmaya devam etti. Kocaeli Yörük Türkmen Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hüseyin Karakaya ile yönetimi ve Gölcüklü vatandaşların da katıldığı Kada Günü’nde kültür derneklerinin gelenek ve göreneklerini ve kendi yöresel lezzetlerini yaşatmalarının önemi konuşuldu.

Bir kültür mozaiği olan Gölcük’te bu tür kültür derneklerinin yaptığı etkinliklerle birlikte, ilçemizde yaşayan vatandaşlarda, ülkemizin farklı yörelerine ait kültürleri tanıma imkanına kavuşmuş oluyor. Kültür dernekleri aynı zamanda kendi temsil ettiği yörelerin, başka çevrelerde tanıtılması adına önemli bir sorumluluk ta üstlenmektedir.

Gölcük Otantik Folklor Gençlik Spor Kulübü Derneği ve Gölcük Gürcü Kafkas Kültür Evi Derneği’nin kendi kültürlerini ilçemizde yaşatmaları ve böylesine güzel bir etkinliği Gölcük halkına sunmaları bakımından Başkan Safet Çelik ve yönetim kuruluna da teşekkür ediyorum.

D-130’a bakım gerekiyor

İlçemizin içinden geçen ve trafikte sıkıntılara neden olan D-130 Karayolu’ndaki asfaltta meydana gelen bozulmalar gerek araç sürücülerine gerekse yayalara zor anlar yaşatmaya devam ediyor.

Gölcük’ün girişinden başlayıp çıkışına kadar olan kısımda özelikle İzmit-Karamürsel istikameti yönündeki asfaltın elden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Araç sürücülerinin direksiyon hakimiyetini kaybetmelerine neden olabilecek olan asfalttaki bozulmalar, yağmurların yağmasıyla birlikte yayalar içinde sıkıntı oluşturuyor.

D-130 Karayolu’nu kullanan ağır tonajlı araçların meydana getirdiğini düşündüğüm yoldaki bozulmalara önlem alınması büyük önem taşıyor. Bu yolu kullanan araçların hızlı seyretmesiyle birlikte, asfaltta oluşan bozulmalar sonucu yol kenarında biriken sular da yayalar için büyük sorun oluşturuyor. 

Kaldırımlara park edilen araçlar yüzünden zaten yürümekte zorluk çeken vatandaşlar, birde yoldan geçen araçların su sıçratmaları yüzünden adeta kaçacak yer arıyor. D-130 Karayolu’nun şehir merkezinde kalan kesiminde gerekli bakım çalışmaları yapılarak, düzeltilmesi gerekiyor. Araç sürücülerinin de özelikle yağışlı havalarda daha duyarlı davranması da yayalara duyulan saygıyı gerektiriyor. 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X