Kültür Dernekleri’ne hayırlı olsun

28 Kasım 2016 14:22

İlçemizde düzenlemiş oldukları etkinlik ve sosyal faaliyetlerle adından söz ettirmesini bilen Gölcük Kültür Dernekleri Platformu’nun en büyük sıkıntısı kendilerine ait bir yer olmamasıydı. Gölcük Kültür Dernekleri Dönem Başkanı Bülent Denlikol, kendilerine ait bir yer olmamasının sıkıntısını yaşadıklarını ve her ay gerçekleştirmiş oldukları toplantılarını, Platforma üye bir dernekte yapmak zorunda kaldıklarını daha öncelerde sıkı sık dile getiriyordu.

 Başkan Denlikol, aylık düzenlemiş oldukları toplantılara giderken, ellerinde dosyalarla her ay bir derneğe gittiklerini ve Platforma ait kalıcı bir yere ihtiyaç duyduklarını da önemle belirtiyordu. Ayrıca Platforma ait bir yerin adresinin belli olması açısından da, yer ihtiyacı oldukça önemliydi. İlçemizde dönem içerisinde Gölcük halkına yönelik olarak faaliyetlerde bulunan ve yapılan birçok etkinliğe de katılım gösteren Kültür Dernekleri Platformu bundan sonra yeni yerinde hizmet vermeye devam edecek.

 Gölcük’te 2004 yılından itibaren faaliyet gösteren ve 19 hemşeri derneği üyesi bulunan Gölcük Kültür Dernekleri Platformu, geçtiğimiz günlerde kendilerine ait olan dernek binasının açılışını gerçekleştirdi. Başta Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı ve çok sayıda davetlinin katılmış olduğu açılışta, Başkan Bülent Denlikol ilçemizde bulunan hemşeri derneklerinin her ne kadar ülkemizin farklı yerlerinden gelinmiş olsada, herkesin ekmeğini Gölcük’te kazandığını ifade edip, ‘Memleketlerimiz farklı olsa da aslında biz Gölcüklüyüz. Hepimizin ortak paydası, ekmeğimizi kazandığımız yer olan Gölcük için çalışmaktır’ diye ifade etmesi, açılışa ayrı bir anlam ve değer katmıştır.

 Zaten hemşeri dernekleri de bulundukları coğrafyada, kendi kültürlerini, gelenek ve göreneklerini tanıtarak, hemşericilik bilincinin oluşmasında ve hemşerileri arasında birlik ve beraberliği sağlamasında etkin rol oynamıyor mu? Bu nedenle ilçemizdeki hemşeri dernekleri bu yönüyle ayrı bir önem taşıyor. Şimdiye kadar ilçemizde yapmış oldukları başarılı çalışmalara, bundan sonra kendi yerlerinde devam edecek olan Kültür Dernekleri Platformu’na çalışmalarında başarılar diliyor, yeni yerlerinin hayırlı olmasını temenni ediyorum.

 Neden zarar veriliyor?

İlçemizde vatandaşların ortak olarak kullanımına sunulan birtakım hizmetler bulunuyor. Sunulan bu hizmetlerden bazıları, vatandaşların günlük yaşantısında kolaylıklar sağlarken, bazıları da ilçemizde daha temiz ve daha modern bir şekilde yaşamayı amaçlıyor. Ama nedense bazı duyarsız kişiler yapılan bu hizmetlere sahip çıkmadığı gibi zarar verme yoluna da gidebiliyor.

 İlçemizde vatandaşların sıklıkla kullandığı altgeçitler, sürekli bazı duyarsız kimseler tarafından çeşitli yazılarla gerek görüntü kirliliğine, gerekse sağlık açısından elverişsiz durumların ortaya çıkmasına neden oluyor. Vatandaşların güzel havalarda oturup soluklandığı banklarda, yine duyarsız kişiler tarafından zarar görüyor. En son örneğini ise ilçemizin daha temiz kalması adına yapılan çöp kutularında görmek mümkün oluyor. Yapılan hizmetlere ve çevreye karşı duyarsız olan kimseler, çöp kutlarını eğmek suretiyle zarar veriyor. Bu gibi toplumun ortak kullanmakta olduğu şeylere neden zarar verilir anlamakta pek mümkün olmuyor. Yaşamış olduğumuz çevreye karşı daha duyarlı olmalı ve toplumda ortak kullanılan hizmetlere de sahip çıkmalıyız.   

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X