Kültür Dernekleri boş durmuyor

20 Şubat 2017 14:45

 İşitme veya konuşma engelli vatandaşların, iletişim kurabilmek için el hareketlerini, yüz mimiklerini ve bir bütün olarak vücut dilini kullanarak oluşturdukları sessiz ve görsel bir dil olan işaret dili, işitme engelli vatandaşların hayatlarında büyük önem taşıyor. İşitme engelli vatandaşlar, işaret dili ile karşısındaki ile iletişimi daha kolaylıkla sağlayabiliyor ve işaret dili sayesinde kendi isteğini karşısındakine aktarabiliyor.

 İletişimin insanların hayatındaki yerinin ne denli büyük olduğu bilinen bir gerçek. İnsanlar günlük yaşantılarında karşısındakine anlatmak istediği ifade veya olguyu iletişim yoluyla sunarlar. İnsanlar arasındaki ikili ilişkilerin doğru bir şekilde yürütülmesi sağlıklı kurulacak iletişime bağlıdır. İşitme ve konuşma engeli olan vatandaşlar açısından sağlıklı iletişim ise işaret dili ile olmaktadır. İnsanların konuşurken yüz yüze ve göz göze temas içerisinde olması da sağlıklı bir iletişimin kurulması bakımından ayrı bir önem taşımaktadır.

 Gölcük’te 19 hemşeri derneğini bünyesinde barındıran Gölcük Kültür Dernekleri Platformu, geçtiğimiz dönem içerinde birçok farklı etkinliğe başarıyla imza attı. Gerek düzenlemiş oldukları etkinlikler, gerekse çeşitli kampanyalarla adına duyuran Kültür Dernekleri Platformu, son olarak yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Engelsiz Yaşam Merkezi’nde işaret dili kursuna başladı. Kültür Dernekleri Platformu üyelerinden kursa katılanlar, 1 Temmuz tarihine kadar Engelsiz Yaşam Merkezi’nde eğitim alacak ve kursun sonunda katılım belgesi almaya hak kazanacaklar.

 İşitme engelli vatandaşlarımız, günlük yaşamlarında iletişimde birtakım zorluklarla karşılaşabiliyor. Engelli vatandaşlarımızın karşılaşmış oldukları bu sıkıntıların en aza indirgenmesi adına ilçemizde bulunan çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından geçtiğimiz dönemler içerisinde kurslar açılmıştı. Gölcüklü vatandaşlar da açılan bu kurslara yoğun ilgi göstererek, işitme engelli vatandaşlarımızın iletişimde yaşamış oldukları sıkıntının giderilmesi adına destek olmuşlardı.

 İşitme engeli olan vatandaşlarımızın günlük yaşamlarında karşısındaki insanlarla iletişim kurabildiği işaret dilinin, Onların hayatlarının her anında en büyük yardımcıları olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle işaret dilinin daha fazla kesime yayılmasına da ihtiyaç duyulduğu kanaatindeyim.

 Hepimizin birer engelli adayı olduğu düşünüldüğünde, engelli vatandaşlarımızın günlük yaşantılarında karşılaşmış oldukları zorlukları en aza indirgemek, hatta engelsiz bir yaşam sürmelerini sağlayabilmek adına, herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Karşımızdaki bir insanı en iyi bir şekilde anlayabilmek için empati yapmakta, işaret dilinin önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.

 Kültür Dernekleri Platformu Dönem Başkanı Bülent Denlikol ve yönetim kurulu üyelerini, engelli vatandaşlarımızın iletişimde yaşamış oldukları sıkıntıların ortadan kaldırılması adına göstermiş oldukları bu duyarlı davranıştan dolayı tebrik ediyor, işaret dilinin toplum geneline daha fazla yayılmasını temenni ediyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X