KOSKEM önemli bir görev üstleniyor

15 Haziran 2022 15:33
KOSKEM önemli bir görev üstleniyor

Hava sıcaklıklarının artmaya başlaması ile birlikte vatandaşlar, deniz kenarlarına, sahillere ve plajlara daha fazla ilgi göstermeye başlıyor.İlimizdeki mavi bayraklı plajlar, vatandaşlar tarafından ilgi gören yerler oluyor. Kocaeli Sahilleri Su Kazaları Engelleme Merkezi (KOSKEM), halkın güvenli bir şekilde denize girebilmesi için çalışmalarını geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda sürdürüyor.

Kocaeli Sahilleri Su Kazaları Engelleme Merkezi’ne (KOSKEM) bağlı ekipler, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu yıl da vatandaşlara hizmet verecek. Bu yıl 12 plajda haftanın 7 günü 182 kişilik ekiple hizmet verecek olan ekipler, oldukça önemli bir görevi yerine getiriyor. KOSKEM ekipleri, 2005 yılından itibaren bugüne kadar çok sayıda vatandaşı boğulmaktan kurtararak hayata bağlamıştı.

Açıklamalara göre, KOKEM ekipleri geçtiğimiz 2021 yılı sezonunda bin 695 kişiyi, 2005 yılından bugüne kadar ise14 bin 337 kişiyi boğulmaktan kurtardı.Açıklanan rakamlara bakıldığında cankurtaranların ne denli büyük bir görev üstlendiği ve oldukça hayati bir görevi başarıyla yerine getirdikleri de anlaşılıyor.

KOSKEM ekipleri, 15 Haziran Çarşamba günü başlayan deniz sezonuyla birlikte,  Kandıra Cebeci, Kovanağzı, Kumcağız, Miço (Kadınlar Plajı), Kerpe, Sarısu, Seyrek, Bağırganlı, Karamürsel-Altınkemer sahilinde, Darıca Sahili, Bayramoğlu Halk Plajı ve Kadınlar Plajında görev yapacak olan cankurtaranlar, olası boğulma olaylarına karşı üstün bir görev anlayışıyla çalışmalarına başladı.

Kocaeli Sahilleri Su Kazaları Engelleme Merkezi, sahillerde gerekli tüm tedbirleri alarak, olası boğulmaların önüne geçmekle birlikte, özellikle denizin dalgalı olduğu günlerde denize girilmemesi, olası boğulmaların başlıca sebebi olan (RIP) içe çeken akıntıya dikkat edilmesi ise büyük önem taşıyor.

 Umursamaz davranışlar

Karşılaşılan bazı olaylar, bazı kimselerin yaşamış oldukları toplumda sorumluluklarının farkına varamadıklarını veya birçok konuda umursamaz davranışlar sergilediğini gösteriyor. Bazı kimseler, yapmış oldukları hatalı davranışların farkında olmazken, bazıları da farkında olup umursamaz davranışlar sergileyebilmektedir. 

Havaların sıcak olması özelikle toplum sağlığını yakından ilgilendiren çevre temizliği konusunda daha hassas ve özenli davranmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Kapağı kapatılmayan çöp konteynırları, etrafa bırakılan çöpler, nasıl ki çevreye rahatsızlık veriyorsa, bu konulara daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Ama bu konuda duyarsız davranan bazı kimseler için toplum sağlığının hiçbir önemi olmadığı da görülüyor. Sokağının bulunduğu köşe başlarına çöplerine bırakanların, aynı havayı kendisinin ve aile fertlerinin de soluduğunu aklından çıkarmaması gerekiyor.  

Son yıllarda ilçemize kazandırılan parklar, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Parklardaki kameriyeler, çocuk oyun grupları, açık havafitnes aletleri, yürüyüş yolları ve birçok parkta bulunan meyve ağaçları bu alanlara ayrı bir güzellik katıyor. Vatandaşların dinlenme alanları ve çocukların oyun parklarında rastlanılan manzaralarda, bazı kimselerin, kamu mallarına zarar verdiğini açıkça gösteriyor. Bankların çeşitli yerlerine zarar verilmesi, üzerlerinin yazılarla karalanması, oturulacak yerlere ayak basılması gibi olumsuz ve hoş olmayan davranışlarda bulunanlar, aynı parktan kendi yakınları faydalansa acaba aynı şeyleri yapar mı merak ediyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X